„Zkouší, zkouší... A už se pustil!“ Strhující dobová reportáž z přistání na Měsíci

19. červenec 2019

Poslechněte si to nejlepší ze čtyřhodinové reportáže Jana Petránka a Ivo Budila.

„Už třikrát se dnes astronauti nemohli spojit se zemí,“ informují posluchače Jan Petránek a Ivo Budil 20. července 1969 v osm hodin večer. „Co říkal? Dvacet stop? Ladíme to skutečně v šumu na tranzistorovém přijímači. To je kanál, který nám nakonec zůstal.“

Mají asi jen 150 vteřin!

Posádka Apolla 11. Zleva: N. Armstrong, M. Collins a E. Aldrin.

Reportéry tehdy čekala skutečně perná noc. Podle původního plánu si totiž měli astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin po dramatickém dosednutí lunárního modulu Eagle – „Mají asi jen 150 vteřin!“ – odpočinout a na povrch Měsíce vystoupit až druhý den. Nakonec ale sami požádali o výstup hned po přistání.

„Zkouší, zkouší... A už se pustil,“ ozve se vzrušeně. „Připomíná to skutečně pohyb v beztížném stavu. Jako když potápěč jde po dně moře, je to nesmírně pomalý pohyb. Každý pohyb je jak ve stokrát zpomaleném filmu,“ popisuje Jan Pateránek.

Stále se drží

„A je zajímavé, že se stále jednou rukou drží. Jako by se bál, aby ten jeho pohyb nebyl ukvapeně značný. Jde trochu shrbeně. Pod tíží... Ne pod tíží, ale naklání se, aby lépe unesl tu podmínku svého života, zdroj kyslíku.“ Poslechněte si to nejlepší ze čtyřhodinové reportáže (v čase audia 1:40:00).

autoři: Tomáš Černý , rota
Spustit audio

Související