Ať žije divadlo! Ať žijí knížky! Český rozhlas Dvojka spouští 12hodinový živý maraton na podporu české kultury

Vlastimil Vondruška

9. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlastimil Vondruška
0:00
/
0:00

Spisovatel a jeden z největších českých bestselleristů byl hostem Odpoledne s Dvojkou. Nechystá epidemii jako motiv do dalšího ze svých románů?

Jakou knihu by si teď určitě každý měl přečíst?

Gabriel Chevallier: Zvonokosy (Knižní klub)

Kdykoli je mi smutno, má několik stálic, ke kterým se vracím. V knihách se snažím hledat optimismus nebo prostě obyčejnou radost z prosté lidské existence. proto jsem se vrátil ke Zvonokosům, což je kvintesence radosti, nadsázky, mistrně napsaná. Já kdysi napsal Klášterní madrigal, což je trošku upravená renesanční parafráze, která pracuje se stejným motivem jako Zvonokosy. Na jednom panství v klášteře žijí lidé, kteří jsou stejně jako obyvatelé Zvonokos do jisté míry líní, nafoukaní a snaží se realitu různými absurdními kroky obcházet. 

Na jakou událost ze živé kultury se těšíte?

Koncert skupiny Ginevra

Do divadel nejezdím. Ale ke své inspiraci potřebuji hudbu, která je reminiscencí na časy středověké, renesanční. Určitě si tedy nenechám ujít různé letní hudební festivaly. A na příbramskou Ginevru, která je podle mě naše vůbec nejlepší hudební skupina, která kráčí v duchu bratří Traxlerů.

autor: Mirek Vaňura
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.