Ať žije divadlo! Ať žijí knížky! Český rozhlas Dvojka spouští 12hodinový živý maraton na podporu české kultury

Vlastimil Vondruška

9. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlastimil Vondruška
0:00
/
0:00

Spisovatel a jeden z největších českých bestselleristů byl hostem Odpoledne s Dvojkou. Nechystá epidemii jako motiv do dalšího ze svých románů?

Jakou knihu by si teď určitě každý měl přečíst?

Gabriel Chevallier: Zvonokosy (Knižní klub)

Kdykoli je mi smutno, má několik stálic, ke kterým se vracím. V knihách se snažím hledat optimismus nebo prostě obyčejnou radost z prosté lidské existence. proto jsem se vrátil ke Zvonokosům, což je kvintesence radosti, nadsázky, mistrně napsaná. Já kdysi napsal Klášterní madrigal, což je trošku upravená renesanční parafráze, která pracuje se stejným motivem jako Zvonokosy. Na jednom panství v klášteře žijí lidé, kteří jsou stejně jako obyvatelé Zvonokos do jisté míry líní, nafoukaní a snaží se realitu různými absurdními kroky obcházet. 

Na jakou událost ze živé kultury se těšíte?

Koncert skupiny Ginevra

Do divadel nejezdím. Ale ke své inspiraci potřebuji hudbu, která je reminiscencí na časy středověké, renesanční. Určitě si tedy nenechám ujít různé letní hudební festivaly. A na příbramskou Ginevru, která je podle mě naše vůbec nejlepší hudební skupina, která kráčí v duchu bratří Traxlerů.

autor: Mirek Vaňura
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser