Ať žije divadlo! Ať žijí knížky! Český rozhlas Dvojka spouští 12hodinový živý maraton na podporu české kultury

Michal Sýkora

Spisovatel a pedagog byl hostem pořadu Pokračování za chvilku.

Jakou knihu by si teď určitě každý měl přečíst?

Petra Dvořáková: Chirurg (Host)

Tenhle román jsem právě dočetl. Vyšel loni na podzim. Je to velice strhující příběh o lékaři v životní krizi. Je to strhující jednak z hlediska profesní tematiky, protože chod nemocnice a práce lékařů je tam vylíčena velice plasticky. Je to ale strhující i jako portrét muže ve středním věku, který se ocitá ve velmi výrazné krizi.

Krvavý Bronx (Druhé město a Host)

Tuhle novinku, která vyšla na samém počátku epidemie, mám právě rozečtenou. Je tam 16 povídek od 16 autorů, které se odehrávají ve čtvrti Cejl v 19. století. Je to inspirováno dobovými soudničkami. Je to velmi pestré spektrum příběhů a různých autorských přístupů. Doporučuju ji i z velmi zištných důvodů, protože sám jsem jedním z těch 16 autorů, kteří do té povídkové sbírky přispěli.

Na jakou událost ze živé kultury se těšíte?

William Shakespeare: Král Lear (z Ianem McKellenem)

Divadlo, které sleduji, jsou většinou záznamy divadelních inscenací, které jsou spjaté s mojí výukou na olomoucké univerzitě. Není to tedy úplně aktuální a není to české. Ale tenhle asi 10 let starý záznam Shakespearova Krále Leara z Ianem McKellenem v hlavní roli byl naprosto strhující podívaná. I když člověk zná text té hry, užívá si herecké výkony a napětím ani nedutá, jak je to skvěle udělané.

 

autor: Jan Kovařík
Spustit audio

Související