Zamilovaná dvojka: Zamilované dopisy

12. leden 2019

Výbor z milostné korespondence Boženy Němcové, Vítězslava Nezvala, Jaroslava Haška a Karla Čapka. Co psali slavní čeští spisovatelé, když nepsali knihy? Když milostné příběhy zrovna neprožívaly jejich postavy, ale oni sami?

Účinkují: Jana Štvrtecká, Michal Bumbálek
Připravil: Ludvík Němec
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno: v roce 2018

Vítězslav Nezval

Vítězslav Nezval nikdy netrpěl ostychem a každou svou lásku potřeboval vykřičet do světa. Sama jeho láska Lili Hodačová od něj dostala na 400 vášnivých dopisů a kromě toho musela hrát hlavní roli v několika jeho sbírkách básní i divadelních hrách. Poslechněte si alespoň úryvek jednoho dopisu v audiu.

Božena Němcová

Nejobsáhlejší korespondence v dějinách české literatury patří Boženě Němcové. Její poslední knižní vydání má přes 2000 stránek a to spisovatelka stihla řadu svých dopisů, především těch milostných, před smrtí spálit. Sama se často spálila.

Její život i její lásky nebyly radostné jako ty Nezvalovy. A když přece jen vzplála silným citem, jako třeba k brněnskému lékaři Janu Helceletovi, hned po prvním milostném opojení a spojení byl její milostný žár přidušen. Poslechněte si v audiu alespoň dva jejich vzájemné dopisy.

Jaroslav Hašek

Jarmila Majerová si přes urputný odpor rodičů vzala Jaroslava Haška v roce 1910. Už o dva roky později ale Hašek rodinu opustil, protože ho rušil křik malého dítěte. Ale když se vrátil z válečných dobrodružství v Rusku, začal se v Praze s manželkou opět scházet.

Akorát ji neinformoval o tom, že si z Ruska přivezl druhou manželku Šuru, aniž se obtěžoval s rozvodem. Když vše prasklo, rády se spolu ty dvě ženy neměly... V audiu uslyšíte úryvek ze vzájemné předmanželské korespondence Haška s Majerovou z roku 1908, kdy ho snoubenka ještě nazývala Míťuškou.

Karel Čapek

Čapek podobně jako Nezval psal pro svou milou nejen dopisy, ale i hlavní herecké party v divadelních hrách. Jejich vzájemná korespondence trvala téměř 20 let. V audiu můžete slyšet úryvek ze začátku jejich vztahu, kdy láska byla ještě nesmělé poupě.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?