Zamilovaná dvojka: Vesnické tragédie

26. květen 2018

Dialogy z her bratří Mrštíků a Gabriely Preissové. Dva příběhy: tragédie poslušné dcery a smutný konec ženy, která naopak šla za hlasem svého srdce.

Účinkují: David Viktora a Lada Bělašková
Připravila: Eva Lenartová
Režie: Simona Nyitrayová
Natočeno: v roce 2018

Když se rodinná dramata odehrávají ve velkých městech, není na ně moc vidět. Vlastně se často dají docela pěkně ututlat. Ale na vesnici, to je něco jiného. Sice se můžete tvářit, že se nic neděje, ale celá ves ví, že je to jenom hra. Celé drama se odehrává před jejich očima jako na jevišti a večer v hospodě všichni hodnotí herecké výkony. Teď samozřejmě trochu přeháníme, ale v době, kdy své hry psali bratři Mršítkovi nebo Gabriela Preissová, tomu tak skutečně bylo.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.