Zachraňte Jakuba Weisse. Tragický příběh Čechoslováka jako předloha filmu Exodus s Paulem Newmanem

Americký válečný film Exodus (1960) svou dramatičností zasáhl diváky po celém světě. Málokdo tehdy tušil, že inspirací se mu stal příběh Čechoslováka, který krátce po skončení druhé světové války odjel ilegálně do tehdejší Palestiny, aby tam bojoval za samostatný stát Izrael. Stanislav Motl se pokusil jeho příběh historicky rekonstruovat. Pracoval nejenom v českých, britských, ale zejména v izraelských archivech.

Účinkují: Stanislav Motl, prof. Vladimír Nálevka a další
Premiéra: 5. 6. 2010

Poslechněte si jedinečný, zároveň i rozporuplný, především ale tragický příběh člověka, který v rozhodující chvíli potlačil strach a dokázal přijmout smrt s neuvěřitelnou chladnokrevností.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.