Oskar Schindler. Muž, který se zasloužil o záchranu Židů. Ale i požitkář, kterému hrozila poprava

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrob Oscara Schindlera na katolickém hřbitově na hoře Sion v Jeruzalémě

Dnes je Oskar Schindler za záchranu Židů mnohými oslavován. Nicméně na začátku jeho kariéry bychom ho spíš označili za bezcharakterního, vypočítavého požitkáře. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Napsal Cyril Navrátil.

Narodil se ve Svitavách, v tehdejším Rakousku-Uhersku, a po konci první světové války získal československé občanství. Čechem se však necítil.

Za války unikl popravě jen o vlásek

Jako mladík se zajímal víc o ženy a automobily, než o pocity druhých. Kvůli hospodářské krizi mu podnikání nešlo tak, jak by si představoval, a proto vstoupil do strany sudetských Němců a stal se tajným agentem. Donášel německé rozvědce cenné informace o československé infrastruktuře. Jeho činnost však byla odhalena a Schindler jen o vlásek utekl popravě.

Brzy po obsazení Polska německými vojsky získal kontrolu nad továrnou na smaltované výrobky blízko Krakova, kde zaměstnával Židy jako tehdejší levnou pracovní sílu. Projevil se jako obratný obchodník s dušemi. Nebyl to však krutý člověk. O tom by mohly vyprávět stovky vděčných Židů, kterým Schindler v průběhu války zachránil život, přičemž zároveň riskoval i svůj krk.

Další Příběhy z kalendáře budou o filmaři, který diváky donutil bát se sprchových závěsů.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související