Oskar Schindler. Muž, který se zasloužil o záchranu Židů. Ale i požitkář, kterému hrozila poprava

Dnes je mnohými oslavován. Nicméně na začátku kariéry bychom ho spíš označili za bezcharakterního a vypočítavého. Narodil se ve Svitavách, v tehdejším Rakousku-Uhersku, a po konci první světové války získal československé občanství. Čechem se však necítil. Jako mladík se zajímal víc o ženy a automobily, než o pocity druhých. Kvůli hospodářské krizi mu podnikání nešlo tak, jak by si představoval, a proto vstoupil do strany sudetských Němců a stal se tajným agentem.

Oskar Schindler donášel německé rozvědce cenné informace o československé infrastruktuře. Jeho činnost však byla odhalena a Schindler jen o vlásek utekl popravě.

Brzy po obsazení Polska německými vojsky získal kontrolu nad továrnou na smaltované výrobky blízko Krakova, kde zaměstnával Židy jako tehdejší levnou pracovní sílu. Projevil se jako obratný obchodník s dušemi.

Nebyl to však krutý člověk. O tom by mohly vyprávět stovky vděčných Židů, kterým Schindler v průběhu války zachránil život, přičemž zároveň riskoval i svůj krk.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Cyril Navrátil
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.