Za pět minut dvanáct. Rodinná sci-fi pohádka o odvaze a vůli překonat sám sebe pro záchranu druhých

22. říjen 2023

Planeta Země je v troskách! Několik kontinentů bylo zcela zaplaveno, celoplanetární filtry pitné vody selhávají, množství kosmického záření přesáhlo povolené hodnoty a v Muzeu přírodních krás roztál poslední dochovaný ledovec. Princezna Gala po svém tatínkovi zdědila dvě věci: zchudlou a téměř zničenou Zemi a robota Menora 3, s jehož pomocí má řídit celou planetu. Jenže robot nemá vlastní rozum a řídí se jen svým manuálem.

Klára Suchá jako princezna Gala a Jan Battěk jako robot Menor 3

Manuál robotovi radí, že jediným možným řešením je princeznu provdat za bohatého nápadníka. Bude to mamánek Plutoniel, samolibý Saturnus, nebo hrozivý Marso, jenž má pod palcem dokonce i Černou díru?

Sci-fi pohádka Za pět minut dvanáct nás zavede do neprobádaných končin vesmíru, kde však stejně jako v naší galaxii platí, že jen s odhodláním a vůlí překonat sám sebe je možné dojít k happy endu.

Poslechněte si pohádku s Klárou Suchou a Janem Battěkem v hlavní roli. Těšit se můžete také na Valérii Zawadskou, Aleše Procházku či Jitku Asterovou.

Napsali: Lenka a Vít Chaloupkovi
Účinkují: Klára Suchá, Jan Battěk, Aleš Procházka, Filip Kaňkovský, Dita Kaplanová, Valérie Zawadská, Michal Zelenka, Jiří Schwarz, Dan Kranich, Zdeňka Sajfertová, Kryštof Krhovják, Šárka Krausová, Svatopluk Schuller, Jitka Asterová, Lumíra Přichystalová, Vanda Chaloupková a Kateřina Hrdinová
Dramaturgie: Lenka Veverková
Hudba: Jiří Strohner
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 22. 10. 2023

MALÉ VĚDOMOSTNÍ OKÉNKO

Černá díra: Jakýkoli objekt, který je natolik hustý, že jeho gravitační přitažlivost neumožňuje únik ani hmotě, ani elektromagnetickému záření.

Bílá díra: Hypotetická oblast prostoročasu, do níž nelze zvenku vstoupit, ačkoliv hmota a světlo z ní může uniknout. Je tedy opakem černé díry. Existují teorie, které popisují velký třesk jako explozi bílé díry.

Rudý obr: Hvězda v pozdní fázi vývoje. Po vyhoření vodíku ve vnějších vrstvách dojde k jejich odhození. Obnažené horké jádro hvězdy se nazývá bílý trpaslík.

Bílý trpaslík: Astronomický objekt vzniklý zhroucením hvězdy podprůměrné hmotnosti. Nejprve se stane rudým obrem, později odhodí své vnější vrstvy a zůstane pouze neaktivní jádro, které postupně chladne. Občas se vyskytuje v páru s rudým obrem, obíhají okolo společného těžiště v takové blízkosti, že se gravitačně ovlivňují a bílý trpaslík na sobě hromadí hmotu svého hvězdného souseda.

Další hry, četby a pohádky poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.