Werichův život byl dramatický, upozorňuje Miloslav Šmídmajer, autor dokumentu Jan Werich: Když už člověk jednou je
Miloslav Šmídmajer dokončil celovečerní dokument Jan Werich: Když už člověk jednou je. Sám nechápe, proč zatím nikdo velký bilanční dokument nenatočil. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Werichův život byl dramatický. Lidé nevědí, že dvakrát emigroval, že hrál v Bondovi. To je materiál pro dva večerní filmy. Dokument jsem dělal s kamarádem Martinem Slunečkem. Máme tam například ukázku z amerického filmu 25. hodina, kde hraje vedle Anthonyho Quinna. Je tam famózní, není o nic horší než Quinn. Hrál zápornou postavu, šéfa koncentračního tábora.“
V dokumentu vystupuje vnučka i pravnučka
„První den jsme točili se Zdeňkem Svěrákem, který má sešit, kam si zapsal Werichovo vyprávění, když je v divadle navštívil. Poprvé to v dokumentu přečetl. Vystupuje tam i Werichova vnučka Fanča, která se zatím médiím absolutně vyhýbala. Byli jsme za ní ve Švýcarsku a představujeme tam i Werichovu pravnučku Janu. Nejvíc o Werichovi ví Jiří Suchý, který byl jeho důvěrníkem. Ale některé věci neprozradil,“ přibližuje film Miloslav Šmídmajer.
Měl Jiří Suchý nějakou zásadní informaci? „My třeba citujeme dopis manželky Zdeňky, která věděla o Werichových avantýrách. S těmi se Werich Suchému svěřoval, ale ten to nedával dál. Nikdo není svatý a je dobré ukázat, že měl občas nějakou slabost, nebo se mu něco nepovedlo. Když se to přizná, tak o to víc si člověk váží toho, co se povedlo. My se v tom nešťouráme, ale jsou tam ty odkazy, aby lidé věděli, že víme,“ dodává Miloslav Šmídmajer.
Jakou přidal Miloslav Šmídmajer historku z natáčení? Kdy půjde do kin jeho dokument o spisovateli Milanu Kunderovi či Karlu Žaludovi, který dokáže vyrobit vodu na nejsušších místech světa?
Související
-
Host: Miloslav Šmídmajer, filmový producent a režisér
Co ho naučil o životě a filmech Miloš Forman? V čem bude nový a objevný dokument o Milanu Kunderovi, který právě dokončuje? Moderuje Jaroslav Sedláček.
-
Miloslav Šmídmajer a Čtyřlístek ve službách krále
Naším dnešním (1. února) hostem pořadu byl úspěšný český scenárista nejen českých pohádek Miloslav Šmídmajer.
-
Padouchem v bondovce Žiješ jenom dvakrát byl původně Werich. Proč ho ve filmu (skoro) nevidíte?
Musel se Werich vzdát role padoucha Blofelda na nátlak režimu? Nebo hraní nezvládl kvůli svému zdravotnímu stavu? Skutečné důvody prozrazuje korespondence V+W.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.