Vzdělávej a vychovávej! Někde rákoska, jinde pochvala. Jak by se měla proměnit škola?
Někde rákoska, jinde pochvala. Ke vzdělávání a výchově dětí přistupují na světě různě, nikde ale nepochybují o tom, že jde o důležitou věc. O tom, jak se učí Češi, Papuánci nebo třeba Aztékové, budou mluvit Martin Rychlík a Martin Soukup s Markétou Supa z Fakulty sociálních věd UK. Ta zkoumá, jak děti vnímají učení ze své perspektivy. Jak by se měla proměnit škola, aby se dětem učilo lépe a snáz? Kdy se třeba při učení hodí fakta a kdy zase příběhy?
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
Host: Miroslav Hřebecký, programový ředitel společnosti EDUin
V jaké kondici jsou české školy na začátku nového školního roku? Do jaké míry mění výuku digitální technologie a umělá inteligence? Moderuje Jan Burda.
-
Proč je důležitá předškolní příprava našich potomků s ADHD? Odpoví lékařka Jana Martincová
Proč je důležitá kvalitní předškolní příprava našich potomků s ADHD? Kdy je vhodné u nich začít se sexuální výchovou? Více odpoví lékařka Jana Martincová.
-
Zkoušení a testování do školy patří. „Děti nemohou jen objevovat,“ míní odborník na vzdělávání
„Nejsem progresivní učitel, ale jsem zastáncem tradičního školství,“ vysvětluje na Dvojce ředitel Edukační laboratoře Michal Orság. Moderuje Tereza Kostková.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.