Sklenku vína? Ne, raději betel! Proč požíváme látky, kterými měníme své vědomí?

7. listopad 2024

Ayahuasca, peyotl, tabák, káva či alkohol. Látky, které mění vědomí nebo nabudí organismus, si dopřávají Evropané nebo i původní obyvatelé Ameriky či Melanésie. Zkrátka všichni lidé na světě. Užívání rostlin či jiných substancí, jež povznášejí konzumenty do jiných než běžných stavů, ale nabývá v různých kulturách odlišných funkcí. Jaké látky se používají k rituálům nebo obřadům? Kde všude na světě bojují se závislostmi a drogovými pašeráky? A od čeho se kazí zuby Papuáncům?

Autoři pořadu: Martin Rychlík, Martin Soukup
Dramaturgie: Vít Vencl, Marek Mojžíšek
Režie: Jakub Horáček
Rešerše: Jana Bartošová, Ondřej Čížek

Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.