Výstřel ve tmě. Vraha usvědčily jeho boty

Večer 22. března 1930 zaslechli obyvatelé jihomoravské obce Přibice od lesa výstřel a zoufalé volání o pomoc. Tak začal případ, k jehož vyřešení pomohly četníkům kromě důvtipu i moderní kriminalistické metody.

 
Scénář: Bronislava Janečková
Komentář: Vladimír Matoušek, emeritní policejní rada
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Účinkují: Robert Tyleček, Marcela Nohýnková, Marek Kuta, Radek Zima, Jiří Knot, Lukáš Hlavica, Otakar Brousek ml., Pavel Batěk
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Režie: Jaroslav Kodeš
Premiéra: 22. 4. 2020

Hned po výstřelu se k lávce přes řeku Jihlavku seběhlo několik místních. Na místě našli zraněného nadlesního Viléma Hlaváčka. Byl při vědomí, ale střelná rána z brokovnice byla na první pohled vážná. Sousedé ho odnesli do hájovny, tam ale během několika hodin zemřel.

Četníci okamžitě uzavřeli místo činu a po rozednění začali prohledávat okolí. Střelec mířil své oběti přímo na prsa ze vzdálenosti jen asi šesti metrů. V blátě nedaleko místa, kde ležela oběť, našli kriminalisté jasné otisky vrahových podrážek. Přesto nebyl zraněný Hlaváček před smrtí schopný říct, kdo na něj vystřelil.

Jako možné podezřelé sice označil dva místní známé pytláky, ale že to byli skutečně oni, potvrdit nemohl. Vyšetřování se tedy také stočilo směrem ke skupince sousedů, kteří se jako první seběhli na místo činu – ke staré paní Koubkové, hajnému Pezlarovi a sousedům Lukešovi a Hrozínkovi.

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.