Případ falešné kapitánky. I přes nízkou inteligenci obelhávala lékaře i důstojníky armády
Jaká byla Vlasta Chrástová? Primitiv, nebo geniální podvodnice? V polovině 50. let minulého století se jí dlouho dařilo obelhávat lékaře, vojáky i lidi dalších profesí, ale také krást a podvádět. Navíc ji to bavilo a dokázala přesvědčivě vystupovat pod různými identitami. Až jednou spadla klec.
Vlasta Chrástová se narodila v roce 1930. Absolvovala základní školu a poté pracovala jako dělnice. Po krátké známosti se provdala a měla dvě děti. Když její manžel odešel na vojnu, přenechala péči o děti sestře a intenzivně se věnovala pouze zábavě. Z domova odcházela i na několik týdnů.
Když od ní manžel po vojně odešel, živila se Chrástová dělnickými pracemi, spoléhala ale také na příspěvky od svých milenců, podvody a drobné krádeže. Poté, co ji v dubnu 1954 srazilo v Praze auto a ona utrpěla frakturu páteře, rozhodla se svého zdravotního stavu využít a už nikdy nepracovat.
Srdceryvná legenda
Na veřejnosti ovšem vystupovala velmi věrohodně jako čestná a poctivá žena. Hodně však sázela na to, co se dozvěděla od své spolupacientky v nemocnici o železniční tragédii v Šakvicích. Brzy zjistila, že pod legendou údajné oběti tragédie může celkem snadno zdarma pobývat po nemocnicích, a navíc si vydělávat krádežemi a pletením svetrů pro jiné pacientky.
KUPUJTE NA RADIOTEKA.CZ
Když zrovna nepředstírala potíže, často cestovala vlaky, kde lákala pod různými výmysly od lidí peníze a okrádala je. S oblibou se stylizovala do vymyšlených postav, často také vystupovala jako důstojnice armády. Jako kapitánka Československé lidové armády dokonce doprovodila mužstvo do kasáren ve Vyškově a osobně dohlédla na převzetí armádního materiálu. To už jí ale byla na stopě policie.
Démon železnic a nemocnic
Hlášení o vlakové zlodějce a ženě, která si dělá z nemocnic hotel, totiž kvapem přibývalo. Popis se shodoval – mladá, asi pětadvacetiletá, plnoštíhlá, kaštanové vlasy, výrazná piha na pravé tváři. Lehce napadá na levou nohu. Navíc stále používala své pravé jméno.
Nadporučík Bažant a podporučík Beneš věděli, že stačí málo – počkat, až se Chrástová opět ubytuje v některé z nemocnic.
Jaké další podvody se Vlastě Chrástové podařilo spáchat? Co označil soud jako polehčující okolnost?
Související
-
Státní vyznamenání pro vraha
Jiří Skomarovský. Důstojník Svobodovy armády. Velitel jednotky Smrt fašismu. Výsadkář, který bojoval snad všude. Nebo to bylo jinak?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka