Výstřely u Paříže. Rada Vaňásek vyřešil případ vraždy, který francouzská policie měla za beznadějný
Trvalo to jen pár sekund a zvuk výstřelů rychle zanikl v šumění obilí. Nikdo je nezaslechl. Na poli u obce Louvres zůstala ležet těla dvou mladých studentů... Rada Vaňásek vyřešil případ vraždy, který francouzská policie měla za beznadějný.
Komentář: policejní historik Miloš Vaněček
Scénář: Bronislava Janečková
Režie: Jaroslav Kodeš
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Premiéra: 4. 12. 2019
23. června 1927 dostali detektivové Bezpečnostního oddělení pražské kriminálky zprávu, že v obci Louvres, přibližně dvacet kilometrů severně od Paříže, byla nalezena těla dvou mladých mužů, kteří pravděpodobně pocházeli z Československa.
První byl zastřelený jednou ranou do hlavy, druhý o kus dál měl v těle čtyři střelné rány. Případu se ujal vrchní policejní rada Josef Vaňásek společně s policejním komisařem Josefem Zajíčkem, hlavní tíha vyšetřování ale ležela na francouzských policistech a četnících.
Záhadný prcek s navštívenkou
Na základě podkladů z pražského policejního ředitelství identifikovala mobilní policie ve Versailles mrtvé jako Ladislava Kliku a Otto Macharovského. Oba bydleli od 12. června v pařížském hotelu Nantes a spolu s nimi také třetí Čech František Müller, který ale beze stopy zmizel.
Francouzský inspektor Bascou v hotelu zajistil řadu písemností. Mezi nimi také obálku s navštívenkou na Müllerovo jméno, na jejímž rubu bylo napsáno: „Milá madam, dejte, prosím, klíč od pokoje mému bratranci, který vám přinese tuto navštívenku, protože přijedeme příliš pozdě. On vám to vysvětlí. František Müller.“
Podle recepční se navštívenkou v devět hodin večer prokázal čtvrtý, nápadně malý muž se slzou vytetovanou pod okem, v jehož doprovodu všichni tři ubytovaní Češi téhož dne ráno z hotelu odešli…
Související
-
Vražda za dvacku. Jeden z posledních případů rady Vaňáska alias Vacátka
Skutečný případ z roku 1934. Kdo mohl mít zájem na smrti nemajetné 70leté vdovy v pražské nouzové kolonii na Děkance za zdí dnešní pražské Pankrácké věznice?
-
Zlatý poklad. Případ skutečného rady Vacátka pomohla rozlousknout jeho intuice
Kriminální případ z roku 1925, ve kterém jde nejen o násilí a loupež, ale i o notnou dávku štěstí policejního rady Vaňáska a o začínající lásku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.