Vysílač Ještěd. Zprvu budil rozpaky, teď je z něj ikona

30. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Horský hotel a vysílač Ještěd

Dnes si připomene položení základního kamene ke stavbě, která byla vyhlášena tou nejpovedenější, která se ve 20. století na území tehdejšího Československa postavila. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Stavba Vysílače Ještěd budila nejdřív ve městě, nad nímž se vypíná značné rozpaky. Dnes na ní nedá nikdo z místních, a nejen z nich, dopustit.

Hotel a vysílač v jednom

Jednodílný rotační hyperboloid, jak je Vysílač Ještěd geometricky definován se dostal na vlajku libereckého kraje, města, dokonce i fotbalového klubu Slovan Liberec. Jeho autor Karel Hubáček si architektonické zadání, které znělo „hotel s restaurací a televizní věž k tomu“ vyložil po svém.

Navrhl jednu stavbu, která obsahuje obojí. Ještě během stavby mu byla udělena nejvýznamnější architektonická cena na světě. A výrazný kopec nad Libercem již skoro půl století zdobí skutečný klenot.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související