Vysílač Ještěd. Zprvu budil rozpaky, teď je z něj ikona

30. červenec 2021

Dnes si připomene položení základního kamene ke stavbě, která byla vyhlášena tou nejpovedenější, která se ve 20. století na území tehdejšího Československa postavila. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Stavba Vysílače Ještěd budila nejdřív ve městě, nad nímž se vypíná značné rozpaky. Dnes na ní nedá nikdo z místních, a nejen z nich, dopustit.

Hotel a vysílač v jednom

Jednodílný rotační hyperboloid, jak je Vysílač Ještěd geometricky definován se dostal na vlajku libereckého kraje, města, dokonce i fotbalového klubu Slovan Liberec. Jeho autor Karel Hubáček si architektonické zadání, které znělo „hotel s restaurací a televizní věž k tomu“ vyložil po svém.

Navrhl jednu stavbu, která obsahuje obojí. Ještě během stavby mu byla udělena nejvýznamnější architektonická cena na světě. A výrazný kopec nad Libercem již skoro půl století zdobí skutečný klenot.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související