Tajemný Krysař odlákal se svojí píšťalou z města Hameln 130 dětí, které se ztratily beze stopy
Nejstarší původní německá legenda vypráví tragický příběh o tajemném Krysaři, kterému zadali konšelé města Hameln zakázku, aby zbavil město krys. Když však vyvedl z Hamelnu všechny krysy a utopil je v řece Vezeře, konšelům se nechtělo do placení a Krysaře podvedli. Ale ten se jim krutě pomstil – začal hrát na svoji píšťalu melodii, která očarovala 130 místních dětí. Jako v hypnotickém snu následovaly děti Krysaře až na úpatí hory Koppel, kde 26. 6. 1284 zmizely beze stopy.
Tato podivná legenda zaráží svojí konkrétností. V kronice města a dokonce i ve skleněné mozaice v místním kostele z počátku 14. století se totiž dochovalo přesné datum, kdy mělo dojít k celé tragédii. Je tedy jisté, že tehdy došlo ke zlomové události, kterou si místní chtěli zapamatovat. Na druhou stranu se ale celá řada podstatných detailů natolik rozchází, že se ocitáme v říši čistých legend a bájí.
Existuje několik verzí legendy
Například existuje několik verzí tragického konce příběhu oblouzněných dětí – ta nejdrastičtější tvrdí, že Krysař utopil děti ve Vezeře, jiná zase říká, že Krysař děti vrátil jejich rodičům, když mu konšelé konečně zaplatili, a třetí legenda praví, že Krysař odvedl děti k hoře Koppel, která se otevřela a všechny pohltila. A ještě je tu pověst o tom, že děti doputovaly podzemím do Sedmihradska na území dnešní Transylvánie v Rumunsku.
Celá řada hypotéz se pak snaží legendu osvětlit z racionálního vědeckého pohledu, že děti pohltil sesuv půdy, nebo že odešly z domovů a zúčastnily se dětské křížové výpravy. Zkrátka možností je celá řada, ale žádnou se nepodařilo dostatečně potvrdit, ani vyvrátit. Důležité ale je, že pověst o tajemném Krysaři, mstiteli s čarovnou píšťalou, nám nahání husí kůži dodnes. A přináší varování - dávejme si dobrý pozor na Krysaře a jejich píšťaly. Snadno nás zvábí, obloudí a dovedou do naprosté zkázy.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
„Období s Žitem 44 bylo šílený. Ale skvělý a nejlepší,“ říká manželka Daniela Landy. Chystá film
„Na můj osobní pohled se neptejte,“ bránila se nejdřív Mirjam Landa nejdřív. Nakonec ale na otázku, jaké to pro ni jako manželku bylo, odpověděla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka