Atentát v Sarajevu. Když úřaduje náhoda

Ta akce se nepovedla. Všichni útočníci selhali, jejich terč přežil a zmizel. Přesto následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d‘Este svému osudu neunikl. Napsal Tomáš Kaucký. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Krátce poté zahynul rukou atentátníka společně s manželkou Žofií Chotkovou. Co se v ulicích Sarajeva 28. června 1914 vlastně dělo? Na arcivévodovu kolonu aut původně číhalo sedm atentátníků, ale bombu hodil jen jeden z nich. Navíc minul a policie ho na místě zadržela. To bylo ze strany útočníků vše.

Vyšel z lahůdkářství a vystřelil

Jeden ze spiklenců, mladý bosenskosrbský aktivista Gavrilo Princip se s rakouským arcivévodou posléze setkal znovu, a to vlivem zvláštní shody okolností. Návštěva Františka Ferdinanda v Sarajevu byla pečlivě naplánovaná, ale postihla ji série změn, zmatků a nedorozumění. Vše korunoval český řidič jeho limuzíny, který špatně odbočil a musel couvat zpět na správnou cestu.

V ten moment vyšel z přilehlého lahůdkářství Princip, ještě rozmrzelý z toho, že atentát nevyšel. Když přímo před sebou spatřil vůz s Františkem Ferdinandem, nemohl uvěřit svým očím. Rychle se ale vzpamatoval a dvakrát vystřelil. Následník trůnu i jeho žena po několika minutách zemřeli a jejich smrt zafungovala jako roznětka k první světové válce.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude fotbalista, který se stal nejlepším fotbalistou Česka za minulé století.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...