Atentát v Sarajevu. Když úřaduje náhoda
Ta akce se nepovedla. Všichni útočníci selhali, jejich terč přežil a zmizel. Přesto následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d‘Este svému osudu neunikl. Krátce poté zahynul rukou atentátníka společně s manželkou Žofií Chotkovou. Co se v ulicích Sarajeva 28. června 1914 vlastně dělo? Na arcivévodovu kolonu aut původně číhalo sedm atentátníků, ale bombu hodil jen jeden z nich. Navíc minul a policie ho na místě zadržela. To bylo ze strany útočníků vše.
Jeden ze spiklenců, mladý bosenskosrbský aktivista Gavrilo Princip se s rakouským arcivévodou posléze setkal znovu, a to vlivem zvláštní shody okolností. Návštěva Františka Ferdinanda v Sarajevu byla pečlivě naplánovaná, ale postihla ji série změn, zmatků a nedorozumění. Vše korunoval český řidič jeho limuzíny, který špatně odbočil a musel couvat zpět na správnou cestu.
Vyšel z lahůdkářství a vystřelil
V ten moment vyšel z přilehlého lahůdkářství Princip, ještě rozmrzelý z toho, že atentát nevyšel. Když přímo před sebou spatřil vůz s Františkem Ferdinandem, nemohl uvěřit svým očím. Rychle se ale vzpamatoval a dvakrát vystřelil. Následník trůnu i jeho žena po několika minutách zemřeli a jejich smrt zafungovala jako roznětka k první světové válce.
Související
-
Sarajevský atentát: bomby, kulky, nezdařilé utonutí i otrava
28. června 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Mladý anarchista Gavrilo Princip ho zastřelil ran...
-
Navzdory císaři změnila život arcivévody Ferdinanda. A zemřela s ním. Osudové ženy: Žofie Chotková
Čím tak oslnila následníka habsburského trůnu, že byl kvůli sňatku ochoten vzdát se koruny? A proč jejich svazek musel povolit sám císař?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.