František Ringhoffer. Otec zakladatel podnikatelského impéria
Jeho děda založil kotlářskou dílnu, on z ní vybudoval největší vagonku v monarchii a stal se baronem. František Ringhoffer II., otec zakladatel podnikatelského impéria. Byl starostou Smíchova, byl mu propůjčen Řád železné koruny 2. třídy a roku 1872 se stal baronem. Založil mimo jiné Velkopopovický pivovar a jeho péče o tamní krajinu udává její charakter dodnes.
Pokrokový muž, který nikdy nezapomněl odkud pochází. Ringhofferovi zaměstnanci měli zdravotní pojištění a po roce 1870 též penzijní fond. Sto let patřila dynastie Ringhofferů do nejvyšších podnikatelských pater habsburské monarchie a později i první republiky.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
871. schůzka: Král železničních vagonů
Ringhoffer. Nositelé tohoto příjmení se mohli svého času pyšnit honosným přívlastkem – králové železničních vagonů.
-
Velkopopovický Kozel: Pivo vagonových králů s kozlem ve znaku
První zmínky o vaření piva v Popovicích pocházejí z 16. století. Zlatý věk ale v Popovicích nastal, když panství v roce 1870 získal podnikatel František Ringhoffer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.