František Ringhoffer. Otec zakladatel podnikatelského impéria

Jeho děda založil kotlářskou dílnu, on z ní vybudoval největší vagonku v monarchii a stal se baronem. František Ringhoffer II., otec zakladatel podnikatelského impéria. Byl starostou Smíchova, byl mu propůjčen Řád železné koruny 2. třídy a roku 1872 se stal baronem. Založil mimo jiné Velkopopovický pivovar a jeho péče o tamní krajinu udává její charakter dodnes.

Pokrokový muž, který nikdy nezapomněl odkud pochází. Ringhofferovi zaměstnanci měli zdravotní pojištění a po roce 1870 též penzijní fond. Sto let patřila dynastie Ringhofferů do nejvyšších podnikatelských pater habsburské monarchie a později i první republiky.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Čenský , Jitka Novotná , Jakub Šafránek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová