Dva tisíce slov. Naděje pražského jara a infarkt komunistů
V Literárních listech a celostátních denících Práce, Mladá fronta a Zemědělské noviny vyšlo 27. června 1968 prohlášení Dva tisíce slov. Na popud vědců z Československé akademie věd jej svým nezaměnitelným literárním stylem napsal spisovatel a novinář Ludvík Vaculík.
Zatímco veřejnost v něm spatřovala především střízlivé zhodnocení více než dvaceti let vlády komunistického režimu a výzvu k občanské aktivitě a zodpovědnosti, straničtí funkcionáři v něm viděli vyslovení nedůvěry a málem podnět k občanské válce. Podpisů bylo přes sto dvacet tisíc. Naděje na změnu zmařila vojska Varšavské smlouvy jen dva měsíce poté.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Půlstoletí manifestu 2000 slov: ‚Přišly na národ časy, které ohrozily jeho duševní zdraví a charakter‘
Provolání 2000 slov vyzývalo k pokračování reforem v Československu. Manifest podepsalo přes sto tisíc lidí, i reformní komunisty ale popudil, protože šel dál, než sami zamýšleli.
-
Pevnou půdou pod nohama manžela-bouřliváka. Osudové ženy: Madla Vaculíková
Ctižádost účastnit se veřejné práce jí byla cizí. Přesto se jí věci veřejné citelně dotýkaly jako manželky veřejně známého spisovatele a publicisty Ludvíka Vaculíka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.