Vojta Náprstek. Vlastenec a dobrodruh, který otevřel svět Čechům a Čechy světu
Dnes má výročí Vojta Náprstek, pražský rodák, muž mnoha zájmů a činností, zvídavý pozorovatel a nadšený zastánce všeho moderního. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsal Jan Senius.
Známe ho jako organizátora kulturních událostí, výstav i vzdělávacích a osvětových akcí. Měl dobrodružnou povahu a po návratu z Ameriky se vlastenec pustil do budování. Do povědomí národa vstoupil jako zakladatel Českého průmyslového muzea, které se, navzdory svému názvu, brzo začalo orientovat na předměty umělecké a stalo se domovem pro rozsáhlé sbírky mimoevropských kultur.
Jistě jste uhodli, jedná se o dnešní Náprstkovo muzeum a my si povíme o jeho zakladateli Vojtovi Náprstkovi, který ve své době byl známý také jako velký vlastenec, mecenáš a podporovatel emancipace žen.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Vojta Náprstek odcházel do Ameriky bez znalosti jazyka i bez peněz. Šlo mu o život, říká historička
Český mecenáš a výrobce rakví se účastnil revolucí ve Vídni i v Praze. Skrýval se v severních Čechách, v Prusku a nakonec emigroval za oceán. Se ženou pochybné pověsti.
-
Národopisec Vojta Náprstek vybudoval v Praze muzeum, ve...
Český vlastenec, národopisec, mecenáš a zapálený bojovník za pokrok. To byl Adalbert Fingerhut. My ho známe pod jeho počeštěným jménem Vojta Náprstek. Během studií ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.