Vojta Náprstek. Vlastenec a dobrodruh, který otevřel svět Čechům a Čechy světu

Dnes má výročí Vojta Náprstek, pražský rodák, muž mnoha zájmů a činností, zvídavý pozorovatel a nadšený zastánce všeho moderního. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsal Jan Senius.

Známe ho jako organizátora kulturních událostí, výstav i vzdělávacích a osvětových akcí. Měl dobrodružnou povahu a po návratu z Ameriky se vlastenec pustil do budování. Do povědomí národa vstoupil jako zakladatel Českého průmyslového muzea, které se, navzdory svému názvu, brzo začalo orientovat na předměty umělecké a stalo se domovem pro rozsáhlé sbírky mimoevropských kultur.

Jistě jste uhodli, jedná se o dnešní Náprstkovo muzeum a my si povíme o jeho zakladateli Vojtovi Náprstkovi, který ve své době byl známý také jako velký vlastenec, mecenáš a podporovatel emancipace žen.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.