Víte, jaká je nejlevnější prevence před chřipkou? Nemá ani vedlejší účinky

10. září 2015

Návrat dětí do škol a školek je vlastně test jejich imunitního systému. Jak se bránit nejčastějším nemocem?

Pro každé dítě je důležitá pohoda, se kterou do školy jde. To si myslí přednostka Pediatrické kliniky 1. LF UK Thomayerovy nemocnice v Praze Hana Houšťková. „Duše a tělo totiž jedno jsou. Je jim třeba říkat, že se na ně určitě těší noví kamarádi, že je čeká mnoho nového a zajímavého.“

Základ je hygiena

Na zdravotní (i duševní) stav ostatních dětí se ale připravit nejde. Fyzický kontakt mezi dětmi totiž usnadňuje přenos bakterií a virů. „Imunologicky naivní dítě, které poprvé přichází do školního zařízení, tak snadno onemocní,“ říká. Ale onemocnět může i dítě, které až dosud bylo zdravé.

Když dítě mluví, jeho viry doletí docela daleko. Nezbývá než povšechná prevence. Podle nové americké studie má nejlepší preventivní efekt proti chřipce mytí rukou 5x denně, a to přímo v dětských kolektivních zařízeních. Je to levné, je to běžné a nemá to vedlejší účinky.

Nemoc vždy doléčit!

Je hodně důležité, aby se všechny nemoce léčily náležitě, tedy ve spolupráci s lékařem. A aby dítě mělo i náležitou rekonvalescenci. Je tedy nutné nechat dítě doma dostonat a ne je ještě s příznaky hnát do školy. Může se taky stát, že dítě má poruchu imunity. „Ty jsou většinově léčitelné.“

umývání rukou, hygiena, chřipka, prevence, mytí, ruce

Imunologickému stavu dítěte určitě neprosívají sladkosti a nadváha. Zato vitaminy se nedá předávkovat. „Některým dětem navíc vyšší dávky opravdu dělají dobře. Toho bych se nebála. Existují ale některé komerční preparáty, o jejichž účinnosti docela pochybuji.“

Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou.

autoři: lup , Jolana Voldánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.