Věra Chytilová. První dáma české kinematografie hledala neherce i ve vlastní rodině
Režisérka Věra Chytilová dobyla svět filmu. Neodmyslitelně k ní patří velké sluneční brýle, výrazné ráčkování a vila v pražské Troji. Přestože nám dnes přijde až nemožné, že by svůj život spojila s jiným povoláním než režií, sama dlouho nevěděla, co chce dělat. Když ji však uchvátil svět filmu, věděla naprosto přesně, že jej už neopustí. Jako jedna z režisérek české nové vlny ráda obsazovala neherce včetně své vlastní rodiny. V rodině nacházela nejen herce, ale i kameramany.
Přestože má na svém kontě množství uměleckých snímků i dokumentů, asi nejčastěji ji spojujeme s filmem Dědictví aneb… zkrátka s filmem, jehož uvádění je noční můrou každého moderátora.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Mocní s ní měli problém. Nebála se pohádat. Osudové ženy: Věra Chytilová
Stála si za svým, bez ohledu na problémy, které to přinášelo. Přesto ji režim jednou dokázal srazit na kolena.
-
Žačka klášterní školy, která byla krůček od sebevraždy. Příběhy slavných: Věra Chytilová
Fiktivní rozhovor 80leté Věry Chytilové (hraje Jana Synková) se začínající režisérkou Natálií (Lucie Polišenská).
-
Jirku Menzela jsem měla moc ráda. Byl jako můj bráška, svěřuje se herečka Dagmar Bláhová
„Natáčení filmu Hra o jablko s Jirkou a režisérkou Věrou Chytilovou bylo unikátní. Naprostá pohoda, velká improvizace a hra,“ vzpomíná herečka v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.