Velká numismatická loupež

V říjnu roku 1971 došlo v Praze k přepadení a okradení věhlasného numismatika. Případ vzbudil značnou pozornost i v zahraničí, protože oloupený měl sbírku značné hodnoty. 

„Do pusy mi nacpali můj noční čepec, hlavu mi ovázali noční košilí a svázali mě prádelní šňůrou z koupelny. Pak mě odvlekli do kuchyně, praštili do hlavy a povalili na kanape. Slyšel jsem, jak vedle otvírají skříně a zásuvky…“ popsal přepadení, ke kterému došlo v neděli 3. října 1971, numizmatik Štěpán Fiala.

Z jeho bytu si dva slovensky mluvící lupiči odnesli část jeho cenné sbírky včetně mincí velmi vzácné takzvané kremnické ražby v celkové hodnotě půl milionu korun, k tomu navíc 32 tisíc v hotovosti a troje stříbrné kapesní hodinky.

Levně nakoupit, draze prodat

Kremnická mincovna, jak vypadá dnes

Pětašedesátiletý Fiala měl mezi kolegy pověst uznávaného odborníka, někteří mu však záviděli a tvrdili, že stojí za šponováním cen. Rád totiž prý levně nakupuje, ale draze prodává. Objevovaly se proto i takové hlasy, podle kterých Fiala loupež fingoval nebo si pachatele najal, aby zakryl nelegální vyvezení odcizených věcí do ciziny.

Do pátrání po lupičích se zapojili čeští i slovenští kriminalisté a numismatičtí odborníci. Teprve po měsíci se však objevila první důležitá stopa. Podle důvěrně získaných informací se mince pocházející z loupeže objevily na burzách v severních Čechách…

Účinkují: Otakar Brousek ml., Petr Havlíček, Libor Vacek, Ondřej Lechnýř, Martin Matejka, Ján Bavala, Filip Kaňkovský, Marek Kuta, Simona Vrbická

Scénář: Emil Hruška

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 27. 11. 2019

autoři: Emil Hruška , and
Spustit audio

Související