Loupež v Poštovním muzeu aneb Kdo ukradl modrého Merkura?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podstatná část (osmdesátiblok) tiskového listu prvních novinových známek světa z roku 1851, tzv. modrých Merkurů, který původně tvořilo 100 známek.

V březnu 1970 zmizel z Poštovního muzea v Praze vzácný osmdesátiblok poštovních známek. Nejen pražští kriminalisté byli na nohou, šlo totiž o událost mezinárodního měřítka.

Začíná rok 1970 a recidivistovi Josefu Winterovi hoří půda pod nohama. Rád by utekl před policejním stíháním za hranice, ale chybí mu zabavený pas i peníze. Překupník starožitností Miroslav Bureš mu navrhne vycestovat v kufru auta jeho známého-diplomata. Toho totiž celníci obvykle nekontrolují.

Výtisk opavských novin Troppauer Zeitung č. 160 z roku 1854 s poštovným vyplaceným novinovou známkou (modrým Merkurem) a zaslaný do Krnova.

Lupič s tranzistorákem

Bureš dává Winterovi ale ještě tip, jak si zajistit a propašovat peníze do začátku – ukrást vzácnou známku z Poštovního muzea, kterou v roce 1963 ocenili na 250 tisíc dolarů. Winterovi se to líbí, ale nechce riskovat. Do muzea pošle svého bratra Viktora.

Mladík v rukavicích, nápadně zašpiněných botách a s tranzistorákem je hlídačům podezřelý. Když si průvodkyně Věra Loukotová všimne, že ve sbírce chybí modrý Merkur, snaží se přivolat pomoc. Viktor Winter ji ale násilím umlčí a s ukradenou známkou uteče.

Výstavní sál Poštovního muzea v bývalé kapitulní síni kláštera Zvěstování Panny Marie v Praze na Smíchově, kde byl 17. března 1970 zcizen unikátní osmdesátiblok modrých Merkurů.

Plán se hroutí

Vyšetřovatelé tuší, že se pachatel bude snažit známku prodat za hranicemi. Informují proto hned německou i rakouskou policii a zesílí hlídky na hraničních přechodech. A do pátrání zapojí i Světovou poštovní unii se sídlem ve švýcarském Bernu. Případ má však nečekané rozuzlení.

Na hranicích je Josef Winter odhalen v kufru auta řeckého diplomata, že má něco společného s krádeží známky, nikdo netuší. Vyslanec je vyhoštěn a do hledáčku policie se dostává Bureš. Bureš práská na Wintera a ten při konfrontaci nakonec přiznává, že známky ukradl jeho bratr.

Zpátky na svém místě

Bývalý klášter Zvěstování Panny Marie v Praze na Smíchově, kde byl 17. března 1970 zcizen unikátní osmdesátiblok modrých Merkurů.

Lupič-amatér Viktor Winter dává policii tip na milenku jeho bratra, která se za ním chystala o pár dní později legálně vycestovat do Rakouska. V jejím bytě na stěně pod obrazem pak najdou ukradený filatelistický unikát.

Hlavní líčení s Wintrovými se koná v polovině prosince 1970. Josef dostane deset let, Viktor osm. I osmdesátiblok modrého Merkura se po loupeži ocitl na dlouhá léta v trezoru. Veřejnost si ho mohla znovu prohlédnout až v roce 1978 při příležitosti Světové výstavy poštovních známek Praga.

Účinkují: Jan Novotný, Jan Hofman, Růžena Merunková, Hanuš Bor, Jan Teplý ml., Libor Stach, Pavel Čeněk Vaculík, Jakub Stich

Scénář: Emil Hruška

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 10. 10. 2018

Spustit audio
autoři: Emil Hruška , and | zdroj: Český rozhlas

Odebírat podcast

Související