Věčné světlo hvězdáře Štefánika. Stanislav Motl odhaluje zapomenutou tvář československého politika

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jeden ze zakladatelů Československa, voják, letec a hvězdář Milan Rastislav Štefánik

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

„Když Štefánik pochopil, o čem vlastně politika je, chtěl se vrátit ke své milované astronomii. Už to nestihl.“ Poslouchejte do pondělí 5. srpna 2019.

Vnímáme ho, jak oficiální portréty ukazují, coby vážného politika, jednoho ze spoluzakladatelů Československé republiky. Jenomže Milan Rastislav Štefánik byl především mimořádně charismatický muž. Muž plný ohně. Odvážný dobrodruh a cestovatel.

Světově proslulý hvězdář, který za astronomickými úkazy procestoval takřka celou Zeměkouli. Láska k rodné a nesvobodou sužované zemi ho přivedla do politiky. Když pochopil, o čem vlastně politika je, chtěl se z ní vymanit. Toužil se vrátit ke své milované astronomii. Už to nestihl.

V záběrech hovoří filmař, fotograf a astronomický badatel Viktor Malina. Čte se z knihy Stansilava Motla Cesty za oponou času, cituje se ze vzpomínek prof. Antonína Vávry a Aristida Bělopolského a z dopisu M. R. Štefánika Vavro Šrobárovi.

Spustit audio

Související