Václav Malý: Komenského Labyrint čtu potřetí v životě, je to velmi inspirativní dílo
S distanční výukou by Komenský nesouhlasil, říká s nadsázkou biskup Václav Malý na Dvojce. Zásady významného myslitele a filozofa považuje za stále aktuální.
Čtěte také
15. listopadu uplyne 350 let od chvíle, kdy zemřel Jan Amos Komenský. Jak si jeho odkaz připomíná biskup Václav Malý? „Znovu si čtu Labyrint světa a ráj srdce, to je podstatné dílo,“ říká v úvodu rozhovoru v pořadu Jak to vidí... Přiznává, že Komenského stěžejní filozofické dílo čte potřetí v životě. „Je to inspirativní. Člověk v životě získává zkušenosti a dnes to dílo čtu jinak než v devatenácti letech, kdy jsem ho četl poprvé,“ vysvětluje.
Komenského považuje za významnou postavu, kterou nelze přehlédnout. „Byl to nejen učenec, ale i člověk víry. Byl to poslední biskup Jednoty bratrské, což je církev, která měla významné místo v našich dějinách.“
Co by Komenský řekl o distanční výuce?
„Děti teď kvůli epidemii nemohou chodit do školy. A my vidíme, jak jsou jeho zásady stále aktuální,“ vysvětluje biskup. Komenský je považován za zakladatele moderní pedagogiky, co by řekl o distanční výuce? „Rozhodně by nesouhlasil. A tím nechci shazovat opatření, která se týkají epidemie. Chápu jejich důležitost. Ale pro děti je důležitý kontakt,“ míní biskup.
Připomíná, že Komenský odsuzoval memorování. „Při vzdělávání je důležité otevřít obzor, nechat prostor pro otázky, trpělivě vést k vlastnímu úsudku. Vzdělání nelze převést do ekonomickému profitu,“ uzavírá téma biskup Malý.
Další témata rozhovoru: co přináší nová encyklika papeže Františka; iniciativa na pomoc Bělorusku; jak vypadá duchovní služba v době pandemie.
Související
-
Václav Malý: Společnost, která žije s omezenou pamětí, nemá dobrou budoucnost
Turecký soud by měl dnes zveřejnit rozhodnutí o tom, zda bylo legální v roce 1935 změnit istanbulský chrám Boží Moudrosti na muzeum. Stane se z chrámu znovu mešita?
-
Václav Malý: Obnovení Mariánského sloupu neznamená dominanci katolíků. Ta doba je díky bohu pryč
Napodobenina Mariánského sloupu ze 17. století se od pátku opět tyčí na Staroměstském náměstí v centru Prahy. Má své zastánce i odpůrce. Co byste v něm měli hledat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.