Václav Cílek: Vlny veder budou vyšší, ale hlavně delší. Saharská klíšťata už jsou v Německu

22. červenec 2019

Červen 2019 byl nejteplejším červnem Země v historii měření. Co nás čeká v budoucnosti? A jaké hrozby s sebou horko přináší?

Státy po celém světě hlásily překonání teplotních rekordů. Například ve Francii se rtuť teploměru vyšplhala na 45,9 stupňů Celsia. Srovnatelná teplota je třeba v kalifornském Údolí smrti, které se považuje za nejteplejší místo na Zemi.

Ve světě přibývá vln veder zhruba od roku 1970. V Evropě je situace mnohem rozkolísanější a hodně nepravidelná. Ke zlomu došlo kolem roku 2000. Vlny veder mají být prý pětkrát pravděpodobnější,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí geolog Václav Cílek.

Saharská klíšťata už jsou v Německu

Logo

Celkové prognózy mluví o tom, že vln veder bude nejen víc, ale také budou delší. A to je velmi varovné. Protože první tropický den vydržíte, ale pátý je už okolí teplem tak nasycené, zejména ve městech, kde existuje kumulativní efekt povrchu, že to začíná být obtížné.“

Vysoké teploty mají nepříjemný dopad na organismus i přírodu. Umožňují i šíření subtropických druhů do mírného pásu. „Za několika teplých let i u nás budeme mít invazi klíšťat původem ze Sahary. Ta už jsou dnes například v Německu nebo na Balkáně.“

Jak se k nám dostává vzduch ze Sahary?

Sahara na satelitním snímku

Co může za dlouhodobé vlny veder? Podle Cílka je má na svědomí změna vzdušného proudění, která nad Evropu přináší namísto chladnějšího vzduchu ze severozápadu teplý vzduch ze Sahary.

Nad Španělsko se z jihu sune takový kyjovitý útvar, a jak se Země otáčí a strhává vzduch směrem k východu, tento kyj pak směřuje nad Francii. Tam se naředí a už jako mnohem méně intenzivní vlna směřuje k nám.“

Nad kontinentem pak tento horký vzduch vytváří takzvaný blok Omega, tedy jakýsi balón, který sedí nad Evropou a nehýbá se. Vítr a déšť od západu ho obtéká po okrajích, takže výsledný jev vyzváří tvar písmene omega.“

Další témata rozhovoru: vedro vs. naši předkové; klimatické změny vs. skandinávské země; vize uhlíkově neutrálních metropolí; historické pozadí napjaté situace na Blízkém a Středním východě.

autoři: Zita Senková , Václav Cílek , and
Spustit audio

Související