Václav Cílek: Koronavirus za dveřmi? Na karanténu se připravte hlavně mentálně

26. únor 2020

Česká vláda po zasedání Bezpečnostní rady státu doporučila občanům, aby necestovali do Benátska a Lombardie a případně zvážili i další cesty do zahraničí. Případy nákazy koronavirem už potvrdilo 12 evropských států.

Čtěte také

„Většina těchto nemocí přichází z jihovýchodní Asie a skoro vždycky se, podobně jako u španělské chřipky, uvažuje o ptácích a netopýrech jako o možných hlavních zdrojích nákazy,“ poznamenává Václav Cílek.

Asie je z hlediska vzniku epidemie problematická z několika důvodů. Jednak je tam vysoká koncentrace obyvatel, často nevhodné hygienické podmínky, tropické nebo subtropické klima a důležité je, „že na malé ploše žijí lidé a zvířata pohromadě“, vysvětluje.

Jak se připravit na karanténu?

Klíčovým faktorem je ale oběh zboží a lidí. „Je jen otázka času, než se koronavirus přenese do České republiky. Když už je všude kolem nás a tolik lidí jezdí do lyžařských středisek,“ uvažuje Cílek.

Čtěte také

„Situace je vážná z hlediska ekonomiky, turistického ruchu. Může dojít i k posunu v uvažování lidí.“ Příprava na možné období karantény začíná podle Cílka mentálním cvičením: zamyslete se nad tím, co by s sebou přinesla nutnost nevycházet dva týdny z domu.

Je taky potřeba zvažovat, jaké bude mít izolace následky na organizaci rodiny a domácnosti. „Řeknete si, jak to zařídit třeba se starou babičkou nebo s dětmi. Také potraviny nejspíš budou vyprodané, proto je dobré mít doma třeba rýži, čočku.“

Další témata rozhovoru: příčiny častějších vichřic a záplav v Evropě; prehistorický vývoj rostlin; význam historických obchodních stezek.

autoři: Zita Senková , Václav Cílek , and
Spustit audio

Související