Václav Cílek: Koronavirus za dveřmi? Na karanténu se připravte hlavně mentálně
Česká vláda po zasedání Bezpečnostní rady státu doporučila občanům, aby necestovali do Benátska a Lombardie a případně zvážili i další cesty do zahraničí. Případy nákazy koronavirem už potvrdilo 12 evropských států.
Čtěte také
„Většina těchto nemocí přichází z jihovýchodní Asie a skoro vždycky se, podobně jako u španělské chřipky, uvažuje o ptácích a netopýrech jako o možných hlavních zdrojích nákazy,“ poznamenává Václav Cílek.
Asie je z hlediska vzniku epidemie problematická z několika důvodů. Jednak je tam vysoká koncentrace obyvatel, často nevhodné hygienické podmínky, tropické nebo subtropické klima a důležité je, „že na malé ploše žijí lidé a zvířata pohromadě“, vysvětluje.
Jak se připravit na karanténu?
Klíčovým faktorem je ale oběh zboží a lidí. „Je jen otázka času, než se koronavirus přenese do České republiky. Když už je všude kolem nás a tolik lidí jezdí do lyžařských středisek,“ uvažuje Cílek.
Čtěte také
„Situace je vážná z hlediska ekonomiky, turistického ruchu. Může dojít i k posunu v uvažování lidí.“ Příprava na možné období karantény začíná podle Cílka mentálním cvičením: zamyslete se nad tím, co by s sebou přinesla nutnost nevycházet dva týdny z domu.
Je taky potřeba zvažovat, jaké bude mít izolace následky na organizaci rodiny a domácnosti. „Řeknete si, jak to zařídit třeba se starou babičkou nebo s dětmi. Také potraviny nejspíš budou vyprodané, proto je dobré mít doma třeba rýži, čočku.“
Další témata rozhovoru: příčiny častějších vichřic a záplav v Evropě; prehistorický vývoj rostlin; význam historických obchodních stezek.
Související
-
Cyril Höschl: Psychóza kolem koronaviru. Jak si zachovat chladnou hlavu?
„Situaci, že nákaza přeskočí k nám, lze předvídat,“ uvažuje psychiatr. „A to může být zdrojem úzkosti se všemi jejími důsledky.“
-
Hysterie kolem koronaviru je mnohem nebezpečnější než samotný vir, tvrdí neurolog
„Koronavirus nelze podcenit. K dnešku zabil pár tisíc lidí a bude jich víc. Ale minulý rok zemřelo v USA 38 tisíc lidí na obyčejnou chřipku,“ ujistil Martin Jan Stránský.
-
Přepis: Jak to vidí Václav Cílek – 26. února 2020
Hostem byl geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.