Václav Bělohradský: Proč by se v dnešní společnosti nemohl zbláznit Eritrejec?
Německo šokovaly činy dvou mužů, původem cizinců, kteří strčili pod vlak nevinnné náhodné oběti. Máme se bát nepředvídatelných činů imigrantů?
Čtěte takéMatku s dítětem shodil ve Frankfurtu muž pod jedoucí vlak, osmiletý chlapec zemřel
V Severním Porýní-Vestfálsku před několika dny Srb s kosovskými kořeny narozený v Německu strčil pod vlak mladou Němku. Podle informací policie byl pod vlivem drog.
Na Frankfurtském nádraží se v pondělí stejného činu dopustil otec tří dětí původem z Eritreje, který pod kola vlaku strčil matku a jejího osmiletého syna. Chlapec tragédii nepřežil. Muž byl zadržen, podle všeho se v uplynulém roce léčil na psychiatrii. Předtím žil dlouhodobě legálně ve Švýcarsku a legálně přicestoval také do Německa.
Svět se zbláznil?
„Jeden z filozofů v 60. letech řekl větu: Jen úplný šílenec může být normální v této společnosti. V radikální atmosféře té doby tím chtěl říct, že přizpůsobit se společnosti znamená nějakým způsobem zešílet. A proč by se v naší, konkurenčně orientované společnosti nemohl zbláznit Eritrejec?“ uvažuje filozof Václav Bělohradský.
Status duševní choroby je podle něj v naší civilizaci důležité téma. Na antidepresivech je stále více obyvatel západního světa zaměřeného na změnu a konkurenci, který nutí lidi k neustálé sebekontrole.
Je naše doba srozumitelná?
Podle Václava Bělohradského bychom se měli spíš ptát, kdo nebo co nám dělá dobu srozumitelnou. „Začíná to u maminky, která nám vypráví pohádku, abychom se nebáli, že všechno dobře skončí. Po mamince přichází kultura, kterou absorbujeme ve škole – paní učitelka, která nás učí, že vědění nás uchrání ve světě. A tak to pokračuje,“ vysvětluje Václav Bělohradský s tím, že tyto zdroje jsou naše takzvané instance srozumitelnosti.
„V západní civilizaci tuto roli na sebe hodně brala literatura, kultura, film. Dnes tyto instance přestaly fungovat a doba je nesrozumitelná ze své kultury,“ myslí si filozof. A jako příklad uvádí vzpouru proti LGBT komunitě a proti tvrzení, že máme víc pohlaví než dvě. „To je reakce na nesrozumitelnost. Vědění se někam vytrácí,“ tvrdí Václav Bělohradský.
Další témata rozhovoru: Co si filozof Václav Bělohradský myslí o činu mladé německé kapitánky, která proti zákazu úřadů přistála s lodí s uprchlíky u italských břehů? V čem je nové hnutí kolem mladé ekologické aktivistky Grety Thunbergové? Co je to antropocén?
Související
-
Více kamer a policie v ulicích. Ministr chce kvůli vraždě ve Frankfurtu zlepšit bezpečnost na nádražích
Seehofer zdůraznil, že Eritrejec žil ve Švýcarsku legálně a legálně přijel i do Německa, nevidí proto důvod, proč by měl z tohoto případu vyvodit nějaké důsledky v oblasti imigrační politiky.
-
Kdo je muž, který v pondělí shodil ženu s dítětem do kolejiště? Eritrejec žil ve Švýcarsku a má tři děti
Podobný případ jako ve Frankfurtu se stal 20. července ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku, kde 28letý muž před projíždějící vlak shodil 34letou ženu. Ta následkům svých zranění podlehla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...