Václav Bělohradský: Kompromis a pragmatismus jsou nohy demokracie. Teď ale vítězí fanatismus a pokrytectví
Je probíhající globalizace spíše érou mazaných lišek, nebo silných, ale pohodlných lvů? „Jsem na straně lišek,‟ říká Václav Bělohradský
Typologii společenských vůdců jako lišek nebo lvů použil v 15. století italský filozof Niccolò Machiavelli. Politická věda se k ní od té doby opakovaně vrací. „Lišky jsou měšťané, tedy lidé, kteří usilují o kompromis a o to, aby oba vydělali na nějaké dohodě. Ne abych – jak se říká v jednom komiksu – seděl sám na hromadě trosek. Raději ve dvou na nějakém bohatství,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí Václav Bělohradský.
Lišky prohrávají
Výrazy kompromis a pragmatismus, které jsou charakteristickými vlastnostmi „lišek“, mají ale podle Bělohradského bohužel nejen v české politické kultuře pejorativní nádech. „Přitom jsou to velmi pozitivní slova, kompromis a pragmatismus jsou nohy demokracie.“
„Bojím se ovšem, že epocha lišek odchází a nastupuje epocha ani ne tak lvů, ale spíše fanatiků. A také éra strašného pokrytectví, jak to vychází najevo například v otázce zneužívání dětí v církvi,“ myslí si filozof. „Rozpad autorit souvisí s pocitem převládajícího pokrytectví. A i ty lišky se najednou ocitají v jeho stínu.“
Doba postfaktická
S tím souvisí také termín, který se v posledních letech v souvislosti s vývojem společnosti skloňuje stále častěji, a to je postfaktická doba. Co to vlastně znamená? „Chceme-li spolu diskutovat, musíme se dohodnout, co jsou hodnoty – vaše, moje –, o něž se můžeme přít, a co jsou fakta – HDP České republiky, počet mrtvých na silnici,“ vysvětluje Bělohradský.
„Pak se můžeme bavit, jestli je důležitější individuální svoboda, nebo jestli ji má stát právo nějak omezovat. Jako se to ukazuje na případu očkování: Je důležitější právo člověka odmítnout očkování, nebo veřejným statek, kterým je imunita?“
Další témata rozhovoru: Je brexit výrazem krize současné parlamentní demokracie? Proč už Česká republika není pro investory nejlákavější zemí v regionu střední a východní Evropy? Na čem stojí vzájemné vztahy Číny a Itálie? Co je to sovranismus? A jaký je vztah Trumpových Spojených států k Evropské unii? O čem je kniha Jacquese Rupnika nazvaná Střední Evropa jako pták s očima vzadu?
Související
-
Tomáš Kraus: Dnešní společnost je rychlá a povrchní, na hrozbu antisemitismu zapomíná
Česká poslanecká sněmovna po vzoru dalších evropských parlamentů přijala oficiální definici antisemitismu. Proč je to potřeba?
-
Václav Bělohradský: Žijeme v gumové kleci. Musíme si zvyknout, že dějiny skončily
Ve Francii pokračují protesty tzv. hnutí žlutých vest. Co vypovídají o současném dění v evropské společnosti? A v čem chyboval francouzský prezident?
-
Přepis: Jak to vidí Václav Bělohradský – 28. března 2019
Hostem byl filoof a sociolog Václav Bělohradský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.