Václav Bělohradský: Kompromis a pragmatismus jsou nohy demokracie. Teď ale vítězí fanatismus a pokrytectví

28. březen 2019

Je probíhající globalizace spíše érou mazaných lišek, nebo silných, ale pohodlných lvů? „Jsem na straně lišek,‟ říká Václav Bělohradský

Typologii společenských vůdců jako lišek nebo lvů použil v 15. století italský filozof Niccolò Machiavelli. Politická věda se k ní od té doby opakovaně vrací. Lišky jsou měšťané, tedy lidé, kteří usilují o kompromis a o to, aby oba vydělali na nějaké dohodě. Ne abych – jak se říká v jednom komiksu – seděl sám na hromadě trosek. Raději ve dvou na nějakém bohatství,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí Václav Bělohradský.

Lišky prohrávají

Portrét Niccola Machiavelliho od malíře Santi di Tita

Výrazy kompromis a pragmatismus, které jsou charakteristickými vlastnostmi lišek, mají ale podle Bělohradského bohužel nejen v české politické kultuře pejorativní nádech. Přitom jsou to velmi pozitivní slova, kompromis a pragmatismus jsou nohy demokracie.

Bojím se ovšem, že epocha lišek odchází a nastupuje epocha ani ne tak lvů, ale spíše fanatiků. A také éra strašného pokrytectví, jak to vychází najevo například v otázce zneužívání dětí v církvi,“ myslí si filozof. „Rozpad autorit souvisí s pocitem převládajícího pokrytectví. A i ty lišky se najednou ocitají v jeho stínu.“

Doba postfaktická

S tím souvisí také termín, který se v posledních letech v souvislosti s vývojem společnosti skloňuje stále častěji, a to je postfaktická doba. Co to vlastně znamená? „Chceme-li spolu diskutovat, musíme se dohodnout, co jsou hodnoty – vaše, moje –, o něž se můžeme přít, a co jsou fakta – HDP České republiky, počet mrtvých na silnici,“ vysvětluje Bělohradský.

Pak se můžeme bavit, jestli je důležitější individuální svoboda, nebo jestli ji má stát právo nějak omezovat. Jako se to ukazuje na případu očkování: Je důležitější právo člověka odmítnout očkování, nebo veřejným statek, kterým je imunita?“

Další témata rozhovoru: Je brexit výrazem krize současné parlamentní demokracie? Proč už Česká republika není pro investory nejlákavější zemí v regionu střední a východní Evropy? Na čem stojí vzájemné vztahy Číny a Itálie? Co je to sovranismus? A jaký je vztah Trumpových Spojených států k Evropské unii? O čem je kniha Jacquese Rupnika nazvaná Střední Evropa jako pták s očima vzadu?

autoři: Zita Senková , Václav Bělohradský , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.