V civilu nemáte pravidla a mně to začíná vyhovovat, přiznává Robert Šlachta
Bývalý policista a ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odešel do civilu. „Civil a svobodu si strašně užívám,“ prozradil v Blízkých setkáních.
Ve služebním poměru byl 30 let a pomaličku si zvyká na běžný civilní život. „Ve službě máte naplánovaný každý krok. Váš nadřízený musí o všem vědět a já už poslední roky hodně zlobil,“ přiznává Robert Šlachta.
„Neplnil některé pokyny nadřízených a dostal jsem se pod obrovský tlak. Bylo to velmi psychicky náročné. V civilu nemáte pravidla a mně to začíná vyhovovat,“ pochvaluje si host Dvojky v rozhovoru.
Se zbraní pod polštářem
V knize Třicet let pod přísahou popisuje psychicky náročnou práci policisty. „Prošel jsem zásahovou jednotkou. Střílel jsem mockrát,“ odpovídá na otázku Terezy Kostkové.
„Použít zbraň musíte vždy citlivě. Jednou vystřelíte a nejde to vrátit zpátky. Je to vteřina vašeho života, ze které se zodpovídáte měsíce. Musíte se naučit rozhodnout ihned. Nikdy nesmíte ublížit někomu, kdo se zbraní nemá nic společného. Zbraně mám rád, s jednou jsem spával pod polštářem. Mám z nich ale také respekt.“
Je přesvědčen o tom, že máme u nás mafii? Proč se rozhodl napsat knihu? A jak žije v civilu?
Související
-
Nebezpeční manipulátoři vypadají zpočátku jako ideální partneři, vyvrací mýtus policejní psycholožka
Jak poznat manipulátora, když na začátku vztahu je to krásné a romantické? „Na to návod neexistuje. I proto, že máme růžové brýle,“ varuje Ludmila Čírtková.
-
Ivan Hoffman: Policejní ochrana lokálních politiků? Jde o zpravodajskou hru. BIS je filiálkou CIA
Podle Respektu u nás operuje ruský špion. Trojice politiků dostala policejní ochranu. „Nevím, jestli k tomu úřady měly důvod,“ říká Hoffman a zajímá se, kdo to bude platit.
-
Andor Šándor: Zbraň není propisovačka. I když budeme ozbrojení, podobným tragédiím nezabráníme
Tragédie v ostravské nemocnici otřásla celým Českem. Policie situaci zvládla, podobným útokům se účinně předcházet nedá, shrnuje bezpečnostní poradce Andor Šándor.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.