David Janošek, umělecký šéf S + H: Mým úkolem je objevovat pro Hurvínka nové cesty
Jako dítě viděl Večerníček s Hurvínkem a byla z toho láska. Pak napsal Heleně Štáchové dopis, ta ho pozvala do divadla a časem z toho bylo angažmá. Proč mu na JAMU řekli, že je divný? Chápal v Ostravě humor? Umí vyřezávat loutky? Bude se otevírat nová scéna? Je pořád zájem o loutkové divadlo? Co by si přál do budoucna?
Stát se uměleckým šéfem pak bylo pro Davida Janoška životním snem. Není to ale jednoduchá role. „Dostát tradici na straně jedné a bořit hranice na té druhé je velké téma. Cítím potřebu zařadit divadlo do současnosti. Otevírá se téma šikany či strachu. Děti řeší deprese...“
„Cítím morální povinnost k dětem, které kultivujeme, tato témata milou formou otevírat. Aby se dítě, které k nám přišlo, mohlo ztotožnit s příběhem a Hurvínkem. A říct si: Hurvínek nebo Mánička ten problém mají taky. Je pro mě důležité tato témata otevírat.“
„Myslím, že mým největším úkolem v divadle je objevovat pro Hurvínka nové cesty, aby ho děti měly pořád rády,“ uzavírá v Blízkých setkáních David Janošek, scénograf a umělecký ředitel Divadla Spejbla a Hurvínka.
Související
-
Jak se Hurvínek narodil? „Už je mi sto let a tak si moc nepamatuju,“ tvrdí taťka Spejbl
„On se tak jako vyskytl. Najednou tady byl a já si říkal: Hele, on je mi podobnej,“ vzpomíná v Blízkých setkáních loutka v černém fráčku.
-
Hurvínek. Syn bez matky, jenž ovládl srdce mnoha generací
Hurvínek přišel na divadelní prkna 2. května 1926. Kdo byla Hurvínkova matka a kde se vzalo jeho jméno? Loutkový hrdina se podíval se i do vesmíru. Cha-cháá!
-
Miloš Kirschner. Muž, který ze Spejbla a Hurvínka udělal mezinárodní fenomén
Miloš Kirschner, který zemřel 2. července 1996, který byl velkým bonvivánem. Nejvíce se však proslavil díky neživým figurínám, s nimiž je spojen jeho hlas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka