Tomáš Zima: České školy jsou otevřené studentům všech národností. Zpráva o vyhozené ruské studentce je lež

27. duben 2022

Ruská propaganda zaútočila na Univerzitu Karlovu. Kde je pravda o vyloučené ruské studentce? Proč média úmyslně šíří strach? Jak se resort školství vypořádává s náporem ukrajinských žáků a studentů? Zamýšlí se emeritní rektor Univerzity Karlovy. V audiozáznamu ještě uslyšíte o významu vzdělání obecně nebo o důsledcích odlivu mozků z válečných oblastí. A připomíná se i osobnost generála Františka Moravce.

Ruská státní televize Russia Today nedávno informovala o studentce sociologie z Univerzity Karlovy, která měla být údajně kvůli rusofobii ze studií vyloučena. Server iRozhlas však po rozhovoru s fakultou sociálních věd zjistil, že žádná taková studentka neexistuje.

Čtěte také

„Je to typický fake news, lživá zpráva, odpovídá v pořadu Jak to vidí... emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Na univerzitě studují lidé z více než 100 zemí světa. Univerzita Karlova a i jiné české vysoké školy jsou otevřené studentům všech národností.

V minulosti jsme například podporovali běloruské studenty, kteří utekli po volbách v Bělorusku. Vytváří se celá řada programů na podporu ukrajinských studentů. Jsou tady lidé i z jiných zemí, kde jim hrozí perzekuce. Takže jde bohužel o klasickou lživou zprávu.

Chybí mravní imperativ

Bohužel celá řada zpráv v elektronickém prostoru je neověřitelná a zavádějící. Často jde o polopravdy. A i záměr či profit lidí, kteří fake news vytvářejí, jsou často nejasné. V tomto případě jde ale podle Tomáše Zimy o jasnou snahu pomluvit Českou republiku a Univerzitu Karlovu v souvislosti se situací na Ukrajině.

„Bohužel je smutné, že médiím často chybí vnitřní mravní imperativ, který by jim bránil lidi strašit a vyvolávat paniku. Ve zprávách velmi často vidíte jenom lidské neštěstí a utrpení. Upřímně nevím, jaký přínos pro občany České republiky má informování o dopravní nehodě v Kolumbii. Média by měla přinášet i něco pozitivního.“

Integrace pokračuje

Třeba to, že i když je konflikt na Ukrajině svým způsobem zátěžovým testem fungování našich systémů a struktur, nápor ukrajinských uprchlíků zvládají resorty zatím dobře.

Čtěte také

„Nacházíme se teď v akutní fázi. Ale řekl bych, že jak resort školství, tak resort zdravotnictví se s náporem ukrajinských studentů a pacientů vypořádávají velmi dobře. Děti jsou integrovány do tříd a škol, probíhá řada programů, vznikl nadační fond Děti Ukrajiny, který poskytuje i psychologickou podporu a výuku češtiny.“

Nedostatek lékařů a kvalifikovaných učitelů byl nicméně v České republice problém i před vypuknutím války na Ukrajině. Tomáš Zima je ale přesvědčen, že jistým řešením by bylo postupné začlenění a využití lékařů a učitelů z Ukrajiny. Je třeba samozřejmě hledět na splnění požadavků na regulované profese, ale na druhé straně nemusíme být ve všech situacích tolik dogmatičtí.“

autoři: Zita Senková , Tomáš Zima , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...