Tomáš Kraus: Židé v Británii se obávali vítězství Jeremy Corbyna. Doslova seděli na kufrech

13. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Britský premiér Boris Johnson a vůdce labouristů Jeremy Corbyn

Konzervativci premiéra Borise Johnsona získali v předčasných volbách do Dolní sněmovny britského parlamentu absolutní většinu. Židovská komunita v zemi si oddychla.

 

„Z Velké Británie jsme měli zprávy, že naši kolegové a přátelé se velice obávají toho, kdyby náhodou vyhrál Jeremy Corbyn a jeho strana. Doslova seděli na kufrech,“ shrnuje obavy britské židovské komunity Tomáš Kraus.

„Ve výzkumu veřejného mínění, který proběhl uvnitř židovské komunity, považuje 87 % respondentů Jeremy Corbyna za antisemitu, a dokonce 47 %, což je opravdu alarmující, bylo rozhodnuto odejít z Británie.“

Corbyn je antisemita, mluví pro to fakta

O tom, že je Jeremy Corbyn antisemita, podle Krause svědčí nejen dojmy, ale i fakta. Jako příklad uvádí jeho návštěvu a uctění hrobu atentátníků z olympiády v Mnichově v roce 1972.

Vítěz voleb Boris Johnson

„To je špatný signál nejen pro židovskou komunitu, ale pro všechny,“ dodává tajemník Federace židovských obcí. Předseda labouristů je podle něj navíc blízkým přítelem představitelů hnutí Hammás a islámského džihádu.

„Ti říkají: Zaženeme Židy do moře. Usilují o likvidaci státu Izrael, a tím pádem i všech, kdo v něm žijí. A to je také důvod, proč si berou za cíl civilisty. Je to klasický terorismus. A když se k těmto hnutím někdo přihlásí, je podstata samozřejmě antisemitská.“

Protižidovské nálady volby nezaplašily

Před volbou Jeremy Corbyna premiérem varoval i vrchní rabín Spojeného království Mirvis. Podobně se vyjádřil i arcibiskup canterburský. Podle Krause to dosvědčuje, že odmítnutí Corbynových postojů šlo napříč britskou společností. Nejen židovskou komunitou.

Labouristé ale ve volbách propadli a jejich předseda oznámil, že do příštích voleb už stranu nepovede. „Uvidíme, co se bude dít v příštích týdnech a měsících. Ale ten mainstreamový antisemitismus těmito volbami nezmizí,“ myslí si Kraus.

Další témata rozhovoru: definice antisemitismu; 10 let Terezínské deklarace; oslavy židovského svátku chanuka.

Spustit audio

Související