Takzvaný zimní spánek je pro vztah přirozený. Nebojte se ho, vyzývá psychoterapeutka Eliška Remešová
Láska má kvést nejen v květnu. „Každý měsíc je dobrý. Ale taky je v pohodě, když chvíli nekvete a dáme jí zimní spánek,“ ujišťuje terapeutka v Blízkých setkáních. Mohou dvojici spojit děti a rodina? Kdy ukončit vztah? Mají nás společenské normy kotvit za každou cenu? Je láska dovednost? Máme o ní nerealistické představy?
Ne každý si chce připustit, že pro vztah je normální tzv. zimní spánek, o kterém Eliška Remešová mluví jako o vztahové nule. „Žijeme ve společnosti, kdy se honíme za spokojeností ve všech směrech. A chceme mít i skvělý vztah v každé jeho fázi. Ale chybí tam prostor pro odpočinek, kdy to chvíli nemusí fungovat tak dobře. Hodně lidí se proto dostává do paniky,“ vysvětluje.
Místo toho, aby lidé hledali vzájemné styčné body, začnou jít proti sobě. Dochází ke konfliktům a často i k rozchodu. „Pulzace vztahu je přirozená. Každý to zná, že když například řeší složitý problém v práci či rodině, tak už nemá kapacitu na to, aby věnoval pozornost vztahu.“ Nelze tedy počítat s tím, že vztah pořád pokvete. „To by byla utopie. Je dobré si uvědomit, že vztah nemusí být pořád perfektní,“ uzavírá Eliška Remešová.
Související
-
Na terapii by se nemělo chodit jako k lékaři. Ale jako do posilovny, říká psycholog Pavel Pařízek
V roce 2020 založil projekt Dělám co můžu, který sdružoval terapeuty poskytující zdarma psychologickou pomoc pracovníkům první linie.
-
Už pracuju jen s nejodvážnějšími páry, přiznává manželský poradce Rataj
Žádná objektivní pravda v partnerských vztazích neexistuje. Vždycky je to o obou, vysvětluje zkušený odborník na vztahy v Blízkých setkáních Tereze Kostkové.
-
Zvolte si dobře partnera, se kterým budete mít dítě. Chyba je nevratná, varuje psycholog
„Když se seznamujeme, děláme se lepší, než jsme. Aby člověk s někým žil, musí ho protáhnout nějakou mezní situací. Tam se ukáže,“ radí psycholog Alekos Kufudakis.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.