Světová rarita: U Aljašky jsou vedle sebe dva ostrovy, na kterých je stejný čas, ale jiný den

11. srpen 2017

Problém Philease Fogga na cestě kolem světa vyřešen!

Diomédovy nebo Gvozděvovy ostrovy jsou dva ostrovy v Beringově úžině u Aljašky mezi USA a Ruskem. Jsou od sebe vzdáleny asi 3 km a každý z nich patří jinému státu. Mezi ostrovy ale kromě státní hranice leží i tzv. datová hranice, při jejímž překročení je třeba změnit datum.

„Takže na Malém Diomedu, který patří USA, je dneska a na Velkém Diomedu, tak jak to je v Rusku správně, je už zítra,“ směje se letec Jiří Průša, který právě nad Aljaškou podnikl svou poslední expedici. „Vidíte oba ty ostrovy najednou a je tam stejný čas a jiný den.“

Velký Diomédes a Malý Diomédes

Časové paradoxy

Datová hranice řeší paradox známý z románu Julese Verna Cesta kolem světa za 80 dní, kdy hlavnímu hrdinovi Phileasu Foggovi po jeho cestě přebýval den. Kdyby cestoval opačným směrem, den by mu naopak scházel. Zavedení mezinárodně uznávané datové hranice tento problém vyřešilo.

Na druhou stranu datová hranice přináší nové paradoxy. Například cestovatel z Asie do USA může v cíli být až o několik hodin dříve, než odstartoval. Dalším problémem je překročení hranice pro židy o šábesu. Taky některá data událostí z druhé světové války v Tichomoří se liší podle toho, jestli vychází z údajů Japonska nebo USA...

Ostrov včerejšího dne

„Někdy, když večer usínám a chci myslet na něco hezkýho nebo něco zajímavýho, tak myslím na let nad ostrovy Velký a Malý Diomed,“ svěřuje se Průša. Určováním datové hranice mezi těmito ostrovy se věnuje i román Umberta Eca Ostrov včerejšího dne.

Logo
autoři: Jiří Holoubek , rota
Spustit audio