Svatý Jan Nepomucký. Do Vltavy byl shozen z Karlova mostu
Jan Nepomucký, mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů. Rodák z Pomuku (dnešního Nepomuku) nedaleko Plzně v sobě ztělesnil ideál znalce Božích tajemství. V úřadě generálního vikáře věrně plnil povinnosti, hájil práva církve a její svobodu proti zvůli krále Václava IV. Když po velkém mučení pro svou věrnost povolání i mlčenlivost zemřel, byl z Karlova mostu vhozen do Vltavy. V roce 1729 byl papežem Benediktem XIII. prohlášen za svatého.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
162. schůzka: Soukromá podobizna doktora Jana z Pomuka alias Jana Nepomuckého
Doktor Johánek z Pomuka byl umučen a svržen do Vltavy 20. března 1393. Dne 17. dubna vyplavalo tělo Jana z Pomuka na hladinu. Kronikářský záznam to říká docela přesně.
-
Byl Jan Nepomucký královniným zpovědníkem? Přečtěte si názor...
Životy měl dva. 17. dubna 1393 vylovili rybáři v Vltavy tělo Johánka z Pomuku. Jeho smrtí se narodil jiný muž, který vstoupil do dějin jako Jan Nepomucký. Kněz, jez...
-
Socha svatého Jana Nepomuckého v Ugandě? Takové baroko s...
Sochu posvětit, člověka očkovat. Sochař Václav Česák posílá své sochy do celého světa. A také s nimi sám rád cestuje. S Janem Nepomuckým se už podíval do Ugandy i d...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.