Stephen Leacock: Karolíniny Vánoce aneb Nevysvětlitelné nemluvně

Výsměch americké tradici sentimentálních vánočních příběhů. Poslouchejte do soboty 24. prosince 2016.

Vysokoškolského učitele politické ekonomie na McGillově univerzitě v Montrealu Stephena Leacocka (1869–1944) proslavilo hlavně přes 20 knih humoristických povídek (i když vydal celou řadu ekonomických, politologických a historických prací). Věnuje se v nich obyčejným životním situacím, které dohání do absurdních konců.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Účinkují: Karolina Slunéčková, František Filipovský, Vladimír Čech, Helena Bendová, Luboš Homola, Bohuslav Šulc, Miloš Haken a Miroslav Černý
Překlad: František Vrba
Rozhlasová úprava a režie: Helena Philippová
Natočeno v roce 1974

Jde asi o nejznámějšího kanadského spisovatele, který se narodil v Anglii. Do Kanady se rodina přestěhovala, když mu bylo šest let. Po střední škole absolvoval učitelský kurz a pak na středích školách sám učil. Později vystudoval ekonomii na torontské a chicagské univerzitě a víc než 30 let učil univerzitě v Montrealu. Stal se řádným profesorem, vedoucím katedry, členem Kanadské královské společnosti a doktorem honoris causa na několika dalších univerzitách.

V kanadském Torontu můžete navštívit Leacockovo muzeum. Najde ho na místě, kde se dotýkají dvě jezera, půvabná svými indiánskými názvy i přírodní krásou. Tam si totiž spisovatel postavil svůj dům, v němž také zemřel 28. března 1944. Pohřben je v rodinném hrobě na protilehlém břehu u kostela sv. Jiří na místě zvaném Sibbald Point. Muzeum pořádá také výstavy, věnované jednotlivým spisovatelům, letní školy a kurzy psaní a literární festivaly.

Čtěte také