Stanislav Peleška radí - 28.11.

28. listopad 2008
Stanislav Peleška radí

MALINÍKY A OSTRUŽINÍKY Do drobného ovoce jsou zařazeny hlavně rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky a jahodníky. Oblíbené maliníky a ostružiníky nejsou na pěstování příliš náročné.

Vyžadují však slunnou nebo "poloslunnou" polohu s dobrou kompostovou výživou bez vápnění. Vyhovuje jim mírně kyselejší půda s pH 5 až 6. Potřebují pravidelné zavlažování a kypření půdy. To by ale mělo být jen mělké, protože kořeny v orniční vrstvě země jsou téměř podpovrchové.
Maliníky jsou rostliny dvouletého cyklu. V prvním roce vyroste z kořenů dřevitý 1,5 m až 2 m vysoký výhon, který se v následujícím roce v horní části rozvětví, rozkvete a uzrají na něm maliny. Aby byly plody kvalitní, je třeba ještě před zimou, tedy ještě teď, odstřihnout horní měkkou část letošního výhonu. Zlepší se přezimování a vyzrávání ponechaného výhonu, což povede k lepšímu kvetení a dobrým plodům.
O nevyzrálou část se také doporučuje zkrátit příliš dlouhé, až několikametrové výhony ostružiníků. Ponecháme tak 3 až 4 metry kratšího dřevitějšího výhonu. Podpoříme tím jarní rozvětvení, kvetení a sklizeň dobrých ostružin.
Slabé a neduživé výhony v keřích vystřiháváme až u země.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...