Řízkování pokojovek

15. únor 2012
Stanislav Peleška radí

Máme naše pokojové květiny oblíbené, počínaje muškáty (Pelargonium), čílkem (Fuchsia), kopretiny a listopadky (Chrysanthemum a Leucanthemum).

Mohou to být ale i voskovky (Hoya) a různé fíkovníky (Ficus), kávovníky (Coffea), netýkavky (Impatiens), oleandry (Nerium), pěnišníky a azalky (Rhododendron), lipky pokojové (Sparmania), řetězovky (Physostegia), tlustice (Crassula) a mnohé jiné.

Pěstební podmínky

Vesměs se jim daří v průměrných bytových podmínkách, kde bývá stálá denní teplota mezi 20 až 22°C a potřebné sluneční světlo. Přebytek vody (s bývalou letní vydatnou zálivkou) může způsobit přemokření kořenů pokojovek, pak v kořenáči není dostatek vzduchu a kořeny začnou uhnívat, listy hnědnou a to bývá konec rosltiny.

Muškáty

Končí růstový klid

Během minulé zimní doby bylo nezbytné omezení zálivky právě v závislosti na nižší pokojové teplotě a mnohem menšímu množství zimního světla. Během jarních měsíců přeneseme pokojovky do lepšího prostředí a trochu vyšší teploty a světla bude také více: prodlužuje se den.

Řízky k zakořenění

Téměř ze všech běžných pokojovek si můžeme vypěstovat a rozmnožit nové rostlinky pro letošní rok. Vybereme zdravou rostlinu, odstříhneme její vegetační vrchol o délce 5 až 10 cm s několika vrcholovými listy nebo také delší řízek rozdělíme na více asi deseticentimetrových řízků rovněž s několika listy. Takovéto řízky zasadíme do kořenáče se třemi až pěti řízky nebo do pěstebního truhlíku. Vhodná teplota je okolo 20°C a spodní teplo. Zemina v kořenáči musí být mírně živná, nepřechemizovaná, aby nové kořínky neuhnívaly z nadbytku živin, a dobře propustná. Během 5 až 7 týdnů začne normální růst a možnost rozsázení.

Výsevy a pikýrování semenáčů a řízků
autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.