Řez bobulovin

8. únor 2012
Stanislav Peleška radí

I když máme první dekádu února, zimního měsíce s hlubokým mrazivým počasím, pracovní zahrádkářské termíny musíme dodržovat.

O jádroviny a peckoviny se teď nemusíme starat, nesmíme je prořezávat, protože by řez v tuto dobu vedl k nadměrnému růstu dřeva, u peckovin dokonce k většímu klejotoku.

Vegetační stav bobulovin

Bobuloviny mají jiný růstový rytmus než jádroviny, peckoviny a ořešáky. Rybízy angrešty, maliníky a ostružiníky začínají rašení mnohem dříve, řídí se nejen venkovní teplotou, ale především větším množstvím slunční energie, tedy denního světla. A to je v tuto dobu zhruba o půldruhé hodiny delší než bylo v době astronomického slunovratu zimního (21. 12.).

Včasný řez bobulovin

Opadané ovocné keře

Kdybychom odkládali sestříhání a prořezání bobulovin na pozdější dobu po polovině března, docházelo by k nepotřebnému vegetačnímu zeslabování angreštů, rybízů, maliníků i ostružiníků, v budoucnu by se to projevilo také na nižší sklizni ovoce.

Správný pohled na keře nebo stromky

Bobuloviny, zejména rybízy a angrešty, rostou do dvou tvarových typů: buďto jsou hustě sevřené vzhůru nebo naopak se rozkládají do šířky. Podle toho volíme způsob řezu. U sevřených tvarů keřů nebo korunek vystříháváme ty starší výhony, které je zahušťují a prosvětlíme keř. U rozkladitého typu naopak odřezáváme ty větve, které převisají ven z keře nebo dolů z korunky, šetříme tady výhony kolmé.

Maliníky a ostružiníky

Ty vyžadují a snášejí sestříhání na konci října nebo v listopadu, ponechaný výhon dobře vyzraje a lépe plodí.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko