Řez bobulovin
I když máme první dekádu února, zimního měsíce s hlubokým mrazivým počasím, pracovní zahrádkářské termíny musíme dodržovat.
O jádroviny a peckoviny se teď nemusíme starat, nesmíme je prořezávat, protože by řez v tuto dobu vedl k nadměrnému růstu dřeva, u peckovin dokonce k většímu klejotoku.
Vegetační stav bobulovin
Bobuloviny mají jiný růstový rytmus než jádroviny, peckoviny a ořešáky. Rybízy angrešty, maliníky a ostružiníky začínají rašení mnohem dříve, řídí se nejen venkovní teplotou, ale především větším množstvím slunční energie, tedy denního světla. A to je v tuto dobu zhruba o půldruhé hodiny delší než bylo v době astronomického slunovratu zimního (21. 12.).
Včasný řez bobulovin
Kdybychom odkládali sestříhání a prořezání bobulovin na pozdější dobu po polovině března, docházelo by k nepotřebnému vegetačnímu zeslabování angreštů, rybízů, maliníků i ostružiníků, v budoucnu by se to projevilo také na nižší sklizni ovoce.
Správný pohled na keře nebo stromky
Bobuloviny, zejména rybízy a angrešty, rostou do dvou tvarových typů: buďto jsou hustě sevřené vzhůru nebo naopak se rozkládají do šířky. Podle toho volíme způsob řezu. U sevřených tvarů keřů nebo korunek vystříháváme ty starší výhony, které je zahušťují a prosvětlíme keř. U rozkladitého typu naopak odřezáváme ty větve, které převisají ven z keře nebo dolů z korunky, šetříme tady výhony kolmé.
Maliníky a ostružiníky
Ty vyžadují a snášejí sestříhání na konci října nebo v listopadu, ponechaný výhon dobře vyzraje a lépe plodí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.