Spolek ryšavců. Nejzábavnější případ Sherlocka Holmese s Viktorem Preissem a Otakarem Brouskem

27. únor 2021

Neomylný instinkt geniálního detektiva Sherlocka Holmese a hvězdně obsazená rozhlasová hra k poslechu na Dvojce! Arthur Conan Doyle nás zavede do temných uliček Londýna i bankovního sklepení, vychutnejte si hlas Viktora Preisse a Otakara Brouska. Poslouchejte celý měsíc online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.cz.  

Účinkují: Viktor Preiss, Otakar Brousek, Václav Postránecký, Michal Pavlata, Otmar Brancuzský, Dalimil Klapka, Růžena Merunková, Stanislav Zindulka, Antonín Molčík, Tomáš Pergl, Tomáš Vacek, Petr Šplíchal, Jiří Suchý a Ivan Dejmal
Napsal: Hynek Pekárek
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Překlad: Zora Wolfová
Hudba: Tomáš Klár
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 2010

Spolek ryšavců nabízí oproti běžnému salonnímu vyšetřování akční příběh. Probíhá v ulicích Londýna a končí v bankovním sklepení. I doktor Watson tu sehraje nezvyklou úlohu. Dost odlišnou od role věčného tazatele. Ozbrojený revolverem odvážně zneškodní lupiče.

Rozhlasová dramatizace vychází ze stejnojmenné povídky, kterou sám Arthur Conan Doyle umístil v seznamu svých nejoblíbenějších „holmesovek“ na druhé místo.

Druhá nej Holmesovka

Povídka vyšla v prvním knižním souboru povídek nazvaném Příběhy Sherlocka Holmese a ještě před tím, jak bylo zvykem, v časopise The Strand Magazine s ilustracemi Sidneyho Pageta. Byla několikrát zfilmována i adaptována pro rozhlas. Její zápletku využil americký detektivkář Ed McBain pro jeden z příběhů série 87. revíru. 

Sherlock Holmes jako dárek

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?