Sopky: Nitro sopky Milá
Na západním okraji Českého středohoří najdeme pozůstatky opravdového vulkánu. Trochu připomíná japonskou horu Fuji.
Jde však o vrch Milá - pozůstatek dávné sopky. Zbyla z ní nejen přívodní dráha, ale také zbytky sopečného kužele, tvořící lem v podobě prstence kopců mezi které patří Odolický vrch, Bělušický vrch, Dlouhý vrch a Bečovský vrch.
Podobně jako Lovoš, který jsme navštívíli s Meteorem před týdnem, je i Milá sopečným jícnem vypreparovaným selektivní erozí. Na rozdíl od Lovoše, je však Milá stále lemovaná pozůstatky původního sopečného kužele, které tvoří prstenec menších kopců v okolí.
Do nitra původní sopky - dnes vrchu Milá, se dostaneme z Bělušic po modré turistické značce. Cesta stoupá prudce do kopce po spirále kolem kamenné armády čedičových sloupů.
Z vrcholu Milé vidíme pozůstatky sopečného kužele, vrch Ranná a celou mosteckou hnědouhelnou pánev.
Milá je ve srovnání s ostatními sopkami poměrně mladá. Její stáří se odhaduje na 20 milionů let. Ve své době byla velice výbušná. Její erupce dosahovaly až do mostecké hnědouhelné pánve.
S geologem Vladislavem Rapprichem z České geologické služby jsme navštívili Milou, jejíž vrchol má souřadnice S 50°30'57", V 13°42'12,5". Místo se zobrazí po kliknutí na tuto mapu.
Trasa reportáže, kterou jste mohli slyšet v Meteoru 19. 7. 2014, je vyznačena v mapě čísly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.