Sochařka a prezident aneb Talent v moři zapomnění
Zapomenutý osud Oleny Mondičové-Šinályové, osobní přítelkyně Tomáše Garrigua Masaryka a autorky jeho třímetrové monumentální sochy, která stávala v Užhorodu.
Byla obdivovaná. U nás i za hranicemi. Svého času držela primát první československé sochařky vytvářející monumentální díla. Byla také krásná. Tmavovlasá, tmavooká, neobyčejně temperamentní Rusínka. Žila naplno a tvořila jako o závod. Možná v podvědomí tušila, že má příliš málo času.
Věhlas si získala například i více než tři metry vysokou sochou Tomáše Garrigua Masaryka. Prezidenta mimochodem osobně a velmi dobře znala.
Tahle socha stávala v metropoli někdejší československé Podkarpatské Rusi, v Užhorodu. A prožila dramatické osudy. Stejně jako její autorka. Kdysi slavná, dnes zapomenutá Olena Mondičová-Šinályová.
Související
-
Naše ve světě nejslavnější sochařka. Doma se ale na ni zapomnělo. Osudové ženy: Mary Duras
Jedna z prvních žen, které absolvovaly pražskou AVU. Reprezentovala nás na světových výstavách i na bienále v Benátkách. Poprvé emigrovala před nacisty, pak před komunisty.
-
Masaryk chtěl vlajku s pruhy a hvězdami. Expedice do historie státních symbolů
Kolik bylo státních symbolů při vzniku naší republiky? Kdo vytvořil podobu naší vlajky? A můžeme mít v budoucnu jinou nebo jinou hymnu?
-
Expedice po stopách vzniku naší republiky
Samostatné Československo sice vzniklo v roce 1918, ale až v roce 1920 byla jeho existence definitivně stvrzena, takže 100. narozeniny republiky slavíme vlastně až letos.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.