Slovo vydiskutovat může diskusi úplně sprovodit ze světa

11. duben 2014

Chceme-li se zbavit problému, pomáháme si někdy slovy, která nás vzdalují od skutečnosti. Patří k nim například výraz vydiskutovat.

Už se vám stalo, že jste za někým přišli se stížností a onen člověk vám řekl, že tak složitý problém je třeba nejprve vydiskutovat?

Našli bychom i další příklady:

Reforma byla vydiskutována.
Musíme se sejít a vše důkladně vydiskutovat.
Nebylo to se všemi vydiskutováno.

Dobře si povšimněte předpony vy-: je něco jiného konat a vykonat, hladit a vyhladit, bydlet a vybydlet. Předpona vy- vyjadřuje věc dokonavou, hotovou a může znamenat i likvidaci diskuse.

Jak upozorňuje Vladimír Just, autor Slovníku floskulí, při užívání slova vydiskutovat hrozí nebezpečí, že problém bude neustálým diskutováním sprovozen ze světa, „někdy i se stěžovateli“, dodává Just s odkazem na stejně utvořené slovo vylikvidovat.

Jaké je tedy řešení? Diskutovat, a ne vydiskutovat.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: ide , Helena Petáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.