O pořadu Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. S Janem Rosákem a Martinou Waclawičovou.

Každý všední den vám Jan Rosák s Karlem Olivou odhalují skryté významy slov. Dozvíte se něco o původu slov, co ovlivňuje výslovnost cizích jmen, jak ohýbat slova jako chřest anebo proč někdy používáme životné tvary i u slov, která jsou gramaticky neživotná (dostat padáka).

Původ i význam slov a rčení

Ve starších dílech pořad odhaloval taky původ a význam českých přísloví, pořekadel, mudrosloví nebo biblických rčení a citátů. Proč se říká „achillova pata“? Jaký je původ slova „ahoj“? A co ve skutečnosti znamená slovo „republika“ nebo rčení „nosit sovy do Athén“? To všechno uslyšíte v pořadu Slovo na zlato.

Historie

Pořad vysílá Dvojka od ledna 2014. V dubnu 2015 změnil výrazně svou podobu i tvůrce a průvodce. Nově pořad připravoval Jan Rosák s PhDr. Markétou Pravdovou, předsedkyní Rady Ústavu pro jazyk český. Zmizely například rubriky Po kom se jmenují… a Rétorické jednohubky. V březnu 2016 skončila taky pravidelná páteční rubrika o floskulích, kterou připravovala Ivana Denčevová s Vladimírem Justem. V září 2016 Markétu Pravdovou v roli spolutvůrce pořadu vystřídal jazykovědec Karel Oliva. V pořadu také skončila pravidelná rubrika, v níž mohli posluchači navrhovat „české“ ekvivalenty slov přejatých z angličtiny (image, notebook apod.). V únoru 2019 se z pořadu stal týdeník. V lednu 2022 Karla Olivu v roli odborného garanta vystřídala Martina Waclawičová z Ústavu Českého národního korpusu.

Záznamy jednotlivých dílů najdete do 15. ledna 2016 v audioarchivu vždy jako součást hodinového bloku Dopoledne s Dvojkou. Samostatně se pořad do Audioarchivu vkládal od ledna 2014 do 16. dubna 2015 a pak znovu od 2. listopadu 2015. Od ledna 2020 ho najdete pouze v Celodenních záznamech.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
pátek 13:20Dvojka

Pořad připravují

Další pořady

 • eRko

  Magazín o Českém rozhlase. Novinky z vysílání, zajímavosti ze zákulisí, rozhovory se zajímavými lidmi i soutěž o ceny. Moderuje Jan Kovařík.

 • Rozpravy Milana Heina

  Zábavný pořad s ukázkami rozhlasových inscenací a písněmi – veřejná nahrávka z Divadla Ungelt.

 • Česká dvanáctka

  Hitparáda nových českých písniček populární hudby.

 • Desky, pásky, vzpomínky

  Písničky, které provázely život slavných muzikantů. Vyprávění hudební osobnosti o svém životě, inspiraci, rodině i přátelích, spoluhráčích a dalších zajímavostech.