O pořadu Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. S Karlem Olivou a Janem Rosákem.

Každý všední den vám Jan Rosák s Karlem Olivou odhalují skryté významy slov. Dozvíte se něco o původu slov, co ovlivňuje výslovnost cizích jmen, jak ohýbat slova jako chřest anebo proč někdy používáme životné tvary i u slov, která jsou gramaticky neživotná (dostat padáka).

Původ i význam slov a rčení

Ve starších dílech pořad odhaloval taky původ a význam českých přísloví, pořekadel, mudrosloví nebo biblických rčení a citátů. Proč se říká „achillova pata“? Jaký je původ slova „ahoj“? A co ve skutečnosti znamená slovo „republika“ nebo rčení „nosit sovy do Athén“? To všechno uslyšíte v pořadu Slovo na zlato.

Připravují:
Jan Rosák (moderátor)
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr. (jazykovědec)
Libor Vacek (dramaturg)

Kontakt:
dvojka@rozhlas.cz (do předmětu napište „Slovo nad zlato“)

Historie:
Pořad vysílala Dvojka od ledna 2014 do ledna 2020. V dubnu 2015 změnil výrazně svou podobu i tvůrce a průvodce (nově pořad připravoval Jan Rosák s PhDr. Markétou Pravdovou, předsedkyní Rady Ústavu pro jazyk český). Zmizely například rubriky Po kom se jmenují… a Rétorické jednohubky. V březnu 2016 skončila taky pravidelná páteční rubrika o floskulích, kterou připravovala Ivana Denčevová s Vladimírem Justem. V září 2016 Markétu Pravdovou v roli spolutvůrce pořadu vystřídal jazykovědec Karel Oliva. V pořadu také skončila pravidelná rubrika, v níž mohli posluchači navrhovat „české“ ekvivalenty slov přejatých z angličtiny (image, notebook apod.). V únoru 2019 se z pořadu stal týdeník.

Záznamy jednotlivých dílů najdete do 15. ledna 2016 v audioarchivu vždy jako součást hodinového bloku Dopoledne s Dvojkou k on-line poslechu. Samostatně se pořad do Audioarchivu ke stažení vkládal od ledna 2014 do 16. dubna 2015 a pak znovu od 2. listopadu 2015.

Tento pořad se již nevysílá

Poslední záznamy

Pořad připravují

Další pořady

 • Hobby magazín

  Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

 • Úžasné životy

  Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

 • eRko

  Magazín o Českém rozhlase. Novinky z vysílání, zajímavosti ze zákulisí, rozhovory se zajímavými lidmi i soutěž o ceny. Moderuje Jan Kovařík.

 • Rychlá Dvojka

  Odvázaná hodina s Petrem Rychlým. Hitparáda scének a historek žhavě současných i nostalgicky archivních.