O pořadu Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. S Janem Rosákem a Lucií Jílkovou, Michaelou Liškovou a Martinem Šemelíkem.

Původ i význam slov a rčení

Ve starších dílech pořad odhaloval taky původ a význam českých přísloví, pořekadel, mudrosloví nebo biblických rčení a citátů. Proč se říká „achillova pata“? Jaký je původ slova „ahoj“? A co ve skutečnosti znamená slovo „republika“ nebo rčení „nosit sovy do Athén“? To všechno uslyšíte v pořadu Slovo na zlato.

Historie

Pořad vysílá Dvojka od ledna 2014. V dubnu 2015 změnil výrazně svou podobu i tvůrce a průvodce. Nově pořad připravoval Jan Rosák s PhDr. Markétou Pravdovou, předsedkyní Rady Ústavu pro jazyk český. Zmizely například rubriky Po kom se jmenují… a Rétorické jednohubky. V březnu 2016 skončila taky pravidelná páteční rubrika o floskulích, kterou připravovala Ivana Denčevová s Vladimírem Justem. V září 2016 Markétu Pravdovou v roli spolutvůrce pořadu vystřídal jazykovědec Karel Oliva. V pořadu také skončila pravidelná rubrika, v níž mohli posluchači navrhovat „české“ ekvivalenty slov přejatých z angličtiny (image, notebook apod.). V únoru 2019 se z pořadu stal týdeník. V lednu 2022 Karla Olivu v roli odborného garanta vystřídala Martina Waclawičová z Ústavu Českého národního korpusu. Od ledna 2024 se na přípravě pořadu podílejí Lucie Jílková, Michaela Lišková a Martin Šemelík z Ústavu pro jazyk český

Pořad najdete v Celodenních záznamech.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
pátek 13:20Dvojka

Pořad připravují

Další pořady

 • Vltavín

  Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

 • Desky, pásky, vzpomínky

  Písničky, které provázely život slavných muzikantů. Vyprávění hudební osobnosti o svém životě, inspiraci, rodině i přátelích, spoluhráčích a dalších zajímavostech.

 • Hvězdné návraty

  Příběhy českých herců a komiků.

 • Šťastnou cestu

  Páteční odpolední blok informací, pohody a také soutěží s Janem Rosákem. Ideální k poslechu při cestě na celovíkendový výlet.