O pořadu Slovo nad zlato

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka.

Francouzský básník a spisovatel Viktor Hugo řekl, že „slovo má lehkost větru a sílu hromu“. Rozhlasové Slovo nad zlato nemíří do oblak, ale přece jenom chce být trvalým deštíkem, který zkrápí a dodává vláhu naší mateřštině. Pěstujte tuto naši křehkou květinku spolu s námi.

Každý všední den vám Jan Rosák s Karlem Olivou odhalují skryté významy slov. Dozvíte se něco o původu slov, co ovlivňuje výslovnost cizích jmen, jak ohýbat slova jako chřest anebo proč někdy používáme životné tvary i u slov, která jsou gramaticky neživotná (dostat padáka).

Připravují:
Jan Rosák (moderátor)
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr. (jazykovědec)
Libor Vacek (dramaturg)

Kontakt:
dopoledne@rozhlas.cz (do předmětu napište „Slovo nad zlato“)

Historie:
Pořad vysílá Dvojka od ledna 2014. V dubnu 2015 změnil výrazně svou podobu i tvůrce a průvodce (nově pořad připravoval Jan Rosák s PhDr. Markétou Pravdovou, předsedkyní Rady Ústavu pro jazyk český). Zmizely například rubriky Po kom se jmenují… a Rétorické jednohubky. V březnu 2016 skončila taky pravidelná páteční rubrika o floskulích, kterou připravovala Ivana Denčevová s Vladimírem Justem. V září 2016 Markétu Pravdovou v roli spolutvůrce pořadu vystřídal jazykovědec Karel Oliva. V pořadu také skončila pravidelná rubrika, v níž mohli posluchači navrhovat „české“ ekvivalenty slov přejatých z angličtiny (image, notebook apod.).

Záznamy jednotlivých dílů najdete do 15. ledna 2016 v audioarchivu vždy jako součást hodinového bloku Dopoledne s Dvojkou k on-line poslechu. Od 18. ledna 2016 je tento blok k dipozici v Celodenních záznamech. Samostatně se do Archivu pořadů ke stažení vkládal v období od ledna 2014 do 16. dubna 2015 a pak znovu od 2. listopadu 2015.