O pořadu Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. S Janem Rosákem a Martinou Waclawičovou.

Každý všední den vám Jan Rosák s Karlem Olivou odhalují skryté významy slov. Dozvíte se něco o původu slov, co ovlivňuje výslovnost cizích jmen, jak ohýbat slova jako chřest anebo proč někdy používáme životné tvary i u slov, která jsou gramaticky neživotná (dostat padáka).

Původ i význam slov a rčení

Ve starších dílech pořad odhaloval taky původ a význam českých přísloví, pořekadel, mudrosloví nebo biblických rčení a citátů. Proč se říká „achillova pata“? Jaký je původ slova „ahoj“? A co ve skutečnosti znamená slovo „republika“ nebo rčení „nosit sovy do Athén“? To všechno uslyšíte v pořadu Slovo na zlato.

Historie

Pořad vysílá Dvojka od ledna 2014. V dubnu 2015 změnil výrazně svou podobu i tvůrce a průvodce. Nově pořad připravoval Jan Rosák s PhDr. Markétou Pravdovou, předsedkyní Rady Ústavu pro jazyk český. Zmizely například rubriky Po kom se jmenují… a Rétorické jednohubky. V březnu 2016 skončila taky pravidelná páteční rubrika o floskulích, kterou připravovala Ivana Denčevová s Vladimírem Justem. V září 2016 Markétu Pravdovou v roli spolutvůrce pořadu vystřídal jazykovědec Karel Oliva. V pořadu také skončila pravidelná rubrika, v níž mohli posluchači navrhovat „české“ ekvivalenty slov přejatých z angličtiny (image, notebook apod.). V únoru 2019 se z pořadu stal týdeník. V lednu 2022 Karla Olivu v roli odborného garanta vystřídala Martina Waclawičová z Ústavu Českého národního korpusu.

Záznamy jednotlivých dílů najdete do 15. ledna 2016 v audioarchivu vždy jako součást hodinového bloku Dopoledne s Dvojkou. Samostatně se pořad do Audioarchivu vkládal od ledna 2014 do 16. dubna 2015 a pak znovu od 2. listopadu 2015. Od ledna 2020 ho najdete pouze v Celodenních záznamech.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
pátek 13:20Dvojka

Pořad připravují

Další pořady

 • Noční proud

  Nejstarší živě vysílaná rozhlasová diskotéka v éteru u nás, která staví na osobnostech moderátorů. Hudebně-publicistický živě vysílaný pořad.

 • Oldies jako na dlani

  Pořad nabízí pohled odjinud. Historická fakta, vztahující se k interpretům i skladbám. Informace, které jinde neuslyšíte.

 • Šťastnou cestu

  Páteční odpolední blok informací, pohody a také soutěží s Janem Rosákem. Ideální k poslechu při cestě na celovíkendový výlet.

 • Osudové ženy

  Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvuky.