Setuza: Podnik postavený na legendární kostce mýdla s jelenem
Společnost zabývající se hlavně zpracováním olejnin vyrostla na základech, které položil Johann Schicht. Tomu věhlas přinesla bílá kostka mýdla s jelenem – „šichťák“. Johann Schicht své řemeslo zdědil po tatínkovi, řezníkovi a mydlářovi v jednom. Mýdlo se totiž původně vyrábělo ze zvířecích tuků a výroba toho, co máme dnes spojeno s libou vůní, ani trochu nevoněla. Článek se vztahuje k datu premiéry dílu 19. 11. 2019.
Georg Schicht si malou varnu mýdla otevřel doma ve sklepě. Podle data živnostenského oprávnění 6. července 1848. Do provozu se zapojila celá rodina. Co se jeden den vyrobilo, to se druhý den pěšky rozneslo po okolí a prodalo z ručky do ručky.
Kvalitní zboží za nízké ceny nemělo o zákazníky nouzi. Domácí dílna se postupně proměnila ve skutečnou továrnu. Po 30 letech šlo o slušně zavedenou firmu s deseti dělníky, dvěma úředníky a zázemím tisíců zákazníků.
Nejschopnější ze čtyř synů
Ze svých čtyř synů si Georg Schicht jako nejschopnějšího vybral Johanna a poslal ho do Liberce vyučit se obchodníkem. Později se Johann uchytil ve Vídni v účtárně velkoobchodníka s tuky a oleji, kde poznal velkoobchod ve velkém stylu.
Domů se vrátil s radikálním návrhem – přesunout sídlo firmy. Chtěl dostat podnik blíž k železnici a lodní dopravě, aby výrazně zlevnil dopravu výrobních surovin a uhlí a rozšířil odbytiště. Nastalo tedy stěhování do Ústí nad Labem.
Legenda pod Střekovem
Na území mezi obcemi Kramoly a Novosedlice v katastru Střekova se začala koncem léta 1882 stavět nová továrna. Zatím nic moc velkého – dvě budovy a jeden komín, to bude muset pro deset dělníků a dva úředníky stačit.
Schichtovy závody ale nevyráběly jen mýdlo. Jako jediná továrna v Rakousku zpracovávaly i oleje a palmová jádra, vyráběly vodní sklo, stearin, kokosový olej z kopry, svíčky, glycerin, fermeže… Legendární mýdlo s jelenm přišlo na svět až roku 1891.
Čím se Schichtové zapsali do dějin filmu? Kdy a proč vznikla firma Setuza? Jaký byl její osud po roce 1948 a 1989?
Související
-
Dior. Úspěch mu předurčila vědma
Jeden z nejvlivnějších světových módních návrhářů Christian Dior se narodil v roce 1905 v normandském Granville, kam se na prázdniny sjížděla francouzská smetánka.
-
SOLO Sušice: Tajemství výroby se v sirkárně dědilo z otce na syna. Za know-how ale stála žena
Hmotu na výrobu fenomenálních zápalek míchal vždy sám majitel továrny. Ten první se to naučil od své ženy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.