Sešívané rodiny? Netlačte na pilu. Všichni si musí zvyknout, doporučuje psychiatrička Lucia Vášová
Fungování tzv. sešívaných rodin je náročné. Každý z partnerů a jeho děti mají své zajeté chodníčky. Je na to třeba myslet, povídat si o tom i s dětmi a sladit se, radí psychiatrička Lucia Vášová.
„Je na to třeba jít citlivě. Já bych nedávala děti ze dvou rodin hned dohromady. Nejdřív jedno odpoledne, pak víkend, společné aktivity, dovolená. I pro rodiče je náročné vytvořit si vztah s nevlastním dítětem.“
Když něco kupujete, kupujte všem
Jak zabránit tomu, abychom nestranili vlastním dětem? „Když se kupují věci, tak všem,“ doporučuje Lucia Vášová. „Každý má ale svoji rodičovskou clonu a je ke svým dětem tolerantnější. To je normální.“
Jak udržet dobré vztahy v nové rodině, když spolu bývalí partneři nevycházejí? „To je bohužel častá situace. Je třeba dětem vysvětlit, že máma nebo táta vidí věci jinak. Na tom se dá i krásně vysvětlit, proč se rozvedli. Děti to pak časem pochopí.“
Jak připravit dítě na cizí element v rodině? Jaké zážitky měla posluchačka při hlídání sedmi dětí sešívané rodiny v Německu?
Související
-
Důvěru k dětem si vybudujete přes zájem, radí rodičům psycholog Milan Studnička
Pro lidskou duši je důležitý pohyb, říká v Blízkých setkáních psycholog Milan Studnička, který byl sám vrcholový sportovec, bobista.
-
Cyril Höschl: Je iluze si myslet, že rodič ví líp než děti, co je pro ně vhodné
„Mezi rodiči a dětmi jsou informační bariéry,“ vysvětluje špčkový psychiatr a otec čtyř dětí. „Třeba já o svých dětech donedávna věděl mnohem míň než o pacientech.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.