Sešívané rodiny? Netlačte na pilu. Všichni si musí zvyknout, doporučuje psychiatrička Lucia Vášová
Fungování tzv. sešívaných rodin je náročné. Každý z partnerů a jeho děti mají své zajeté chodníčky. Je na to třeba myslet, povídat si o tom i s dětmi a sladit se, radí psychiatrička Lucia Vášová.
„Je na to třeba jít citlivě. Já bych nedávala děti ze dvou rodin hned dohromady. Nejdřív jedno odpoledne, pak víkend, společné aktivity, dovolená. I pro rodiče je náročné vytvořit si vztah s nevlastním dítětem.“
Když něco kupujete, kupujte všem
Jak zabránit tomu, abychom nestranili vlastním dětem? „Když se kupují věci, tak všem,“ doporučuje Lucia Vášová. „Každý má ale svoji rodičovskou clonu a je ke svým dětem tolerantnější. To je normální.“
Jak udržet dobré vztahy v nové rodině, když spolu bývalí partneři nevycházejí? „To je bohužel častá situace. Je třeba dětem vysvětlit, že máma nebo táta vidí věci jinak. Na tom se dá i krásně vysvětlit, proč se rozvedli. Děti to pak časem pochopí.“
Jak připravit dítě na cizí element v rodině? Jaké zážitky měla posluchačka při hlídání sedmi dětí sešívané rodiny v Německu?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.