Šeptuchy pro mě byly druhem balzámu, vyznává se herečka Magdaléna Borová
Až do půlky března si na webu Dvojky můžete pustit četbu s názvem Šeptuchy. „Čtení jako disciplínu zbožňuju, i když příprava je náročná,“ přiznává v Blízkých setkáních. Jsou v Národním divadle Macháčkovi Furianti stále pojmem? Připravovali ji vlastní rodiče na DAMU? Cítí se napojena na přírodu? Zpívá ráda? Změnila by něco v životě?
„Celý život se jako herečka opírám o slovo, takže vyjádření slovem v rozhlase je pro mě balzám. A když se člověk setká s příběhem a může se do něj ponořit, tak je to nádhera. Takže Šeptuchy pro mě byly druhem balzámu.“
Magdaléna Borová nemá načítání pro rozhlas přepočítané na hodiny, ale na stránky. „Přečtu 30 stránek a jsem unavená. Jsou borci, kteří přečtou mnohem víc, ale já vím, že už by to bylo na úkor kvality.“
Kromě čtení herečka také ráda zpívá lidové písně a z toho vzniklo její samostatné představení Do tmy. „Hlavní hrdinkou knihy je zvláštní žena, která sbírá byliny, žije s nimi a má svět, do kterého nepouští lidské bytosti. To mě zaujalo a zdramatizovala jsem ji.“
Inscenace je pro ni prý novým druhem zážitku. „Zakouším jiný druh herectví než v Národním divadle. Je to monodrama, jsem tam sama za sebe a se sebou,“ uzavírá Magdaléna Borová.
Související
-
Šeptuchy. Jsou to bohyně, léčitelky, nebo šarlatánky? Příběh o dospívání v tajemném Podlasí
Kraj mezi Polskem a Běloruskem je opředený legendami, křesťanství se tu mísí s pohanstvím, magie s realitou. Jak se tu žije dvěma dospívajícím dívkám? Čte Magdaléna Borová.
-
Tvůrčí ambice si plním, když můžu režírovat, přiznává herec Marek Němec
Hraje ve filmech, seriálech a režíruje. „V divadelním životě za sebou mám krásnou práci a jsem za ni moc rád. Ale ve filmu cítím určitý dluh,“ říká v Blízkých setkáních.
-
K herectví nahota prostě patří. Je to kostým, myslí si herečka Eva Podzimková
„Těšila jsem se a byla to největší herecká příležitost, jakou jsem dostala,“ pochvaluje si roli v nové minisérii Sedm schodů k moci s nepřehlédnutelnými sexuálními scénami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.