Tvůrčí ambice si plním, když můžu režírovat, přiznává herec Marek Němec

23. únor 2023

Hraje ve filmech, seriálech a taky režíruje. „V divadelním životě za sebou mám krásnou práci a jsem za ni moc rád. Ale ve filmu cítím určitý dluh. Člověk zraje a důležité je nezahořknout,“ říká přesvědčeně. Umí hrát na housle? Je pořád trémista? Proč si vybral jako profesi herectví? Je pravda, že jako student DAMU sám odešel z Národního divadla? Čím je pro něj odstrašující role slepice, kterou musel neustále hrát mim Jaroslav Čejka? Kde a jak se učil roli v Modrém kódu?

Cítí se spokojený? „V divadle mám krásnou práci. Tvůrčí ambice si ale plním, když můžu režírovat,“ uvádí to na pravou míru herec.

Režie ho prý okouzluje. „Možnost vytvářet celý svět je tak opojná a krásná, že nebudu mít mindrák, kdybych zjistil, že jsem filmově doštrejchal. Když člověk razí to, co cítí, tak se to vrací zpátky. A já budu doufat, že ty věci budou přicházet hezky.“

Teď se ale k režii vůbec nedostává. „To mě trápí a vnitřně vysiluje. Doufám, že se to podaří příští rok. Ale mám před sebou krásné zkoušení v Ungeltu a do podzimu musím dát tři filmy. To jsou úkoly, které mě sice tak nevzrušují, ale přesto se moc těším,“ uzavírá Marek Němec.

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.